Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2020, 00:00

Z krachujúcej firmy v Kútoch vytesala úspech: Aké problémy nesie zamestnávanie Rómov a prečo na ňu miestni zazerajú?

  • Napohľad pôsobí ako krehká víla, no nedajte sa zmiasť.
  • Keď pred desiatimi rokmi prišla do firmy vyrábajúcej pozinkované vedrá a ďalšie výrobky, bola takmer pred krachom.
  • Ona sa však odmietla zmieriť s tým, že Slovensko príde o ďalšieho tradičného domáceho výrobcu.
  • Kam sa za ten čas posunula spoločnosť, ktorej výrobky môžete vidieť vo viacerých filmoch a našli si cestu dokonca aj do Buckinghamského paláca? A ako náročné roky zmenili jej šéfku?
  • Prečítajte si rozhovor s Marcelou Tokošovou, riaditeľkou spoločnosti Kovotvar, publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Z krachujúcej firmy v Kútoch vytesala úspech: Aké problémy nesie zamestnávanie Rómov a prečo na ňu miestni zazerajú?
Zdroj: Pavol Funtál

Minule som zistila, že máme doma na záhrade krhlu z Kovotvaru. Koľko vašich výrobkov máte doma vy?

Tak to sa trošku hanbím, pretože ja polievam kvety z fľaše od Persilu, lebo je na nej také dobré „nalievatko“ (smiech). Ale nejaké to vedro na záhrade určite mám, ale asi budem musieť tento sortiment rozšíriť.

Na čele spoločnosti začínate desiaty rok. Ako sa na vaše pôsobenie spätne pozeráte?

Tých desať rokov si človek na jednej strane ani veľmi neuvedomuje, ale na druhej strane nejako vnútorne cítim, že už som tu nejaký ten rok a možno by to chcelo posunúť sa niekam ďalej.

Takže uvažujete nad odchodom?

Niežeby som nikdy nepokukovala po iných firmách, ale ešte stále ma zodpovednosť – aj voči rodine a deťom – vždy vráti späť. Keby som bola bez záväzkov tak ako pred desiatimi rokmi, už by som asi bola niekde inde. Lebo keď má konečne človek vo firme relatívne poriadok, je zabehnutá, mohlo by to napohľad zvádzať k nude.

Ale, našťastie, ja musím byť stále v strehu, lebo páni politici mi vždy pripravia niečo, prečo človek musí byť veľmi kreatívny a vymýšľať nové riešenia. Takže sa vždy potom upokojím, poviem si, nie, nikam sa nehneš. Človek sa vskutku nenudí, lebo jeden zákazník vám odriekne, lebo už sme pre niektorých drahí.

Alebo vám niečo dodávateľ nedodá, lebo, chudák, aj ten by už potreboval vyššiu cenu a vy mu ju nemôžete dať. V každom prípade, zdá sa, že to najturbulentnejšie už máme za sebou a teraz riešim najmä strategický rozvoj.

Ako sa za tých desať rokov zmenila spoločnosť a ako ste sa zmenili vy?

Príbeh o Kovotvare asi poznáte, keď som sem prišla, bol v zlej situácii a bolo treba urobiť veľmi veľa vecí, aby sme ho zachránili. Otázkou určite je, či všetko, čo sa urobilo, bolo správne. Z globálneho hľadiska asi áno, lebo firma tu stále je. Čo sa týka mňa, tak som, samozrejme, mentálne už niekde inde.

Keby som dnes sedela s človekom, akým som bola vtedy ja, tak mu asi poviem: ty sa upokoj, moja milá, a príď o desať minút (úsmev).

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk