Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 13:58 Aktualizované dňa 22.01.2020 o 14:05

Terry Jones, hviezda Monty Python, zomrel vo veku 77 rokov

Zomrel jeden zo šiestich členov legendárnej skupiny Monty Python.

Terry Jones, hviezda Monty Python, zomrel vo veku 77 rokov
Zdroj: Reuters

Vo veku 77 rokov zomrel britský herec a režisér Terry Jones, jeden zo šiestich členov komediálnej skupiny Monty Python. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Terry Jones zomrel včera 21. januára na následky zriedkavej formy demencie. Posledné chvíle života strávil v kruhu rodiny, s manželkou, deťmi a blízkymi priateľmi. Jeho úmrtie potvrdila rodina známeho herca.

"S hlbokým smútkom vám chceme oznámiť smrť milovaného manžela a otca Terryho Jonesa. Stratili sme v ňom láskavého, vtipného, tvorivého a milujúceho človeka, ktorého nekompromisná individualita, vytrvalý intelekt a mimoriadny humor priniesli potešenie miliónom ľudí počas šiestich desaťročí. Jeho práca v Monty Python, jeho knihami, filmami, televíznymi programami a básňami bude žiť naveky. Týmto sa chceme poďakovať odborníkom, lekárom a opatrovateľom za to, že nám pomohli spraviť týchto posledných pár rokov nielen znesiteľnými, ale občas aj radostnými," stojí vo vyhlásení rodiny, ktoré priniesol portál Metro.

Bomba absurdného, čierneho a intelektuálneho humoru

Terry Jones sa narodil sa 1. februára 1942 vo waleskom mestečku Colwyn Bay. Keď mal štyri a pol roka, presťahovala sa jeho rodina do Anglicka. Vyštudoval angličtinu na Oxfordskej univerzite, kde sa stretol so spolužiakom Michaelom Palinom. Oboch spájal záujem o divadlo, vystupovali spoločne v Oxforskej revue založenej v 50. rokoch 20. storočia na univerzitnej pôde.

Obaja sa dostali do britskej stanice BBC, kde začali písať scénky pre zábavný program The Frost Report, neskôr spolupracovali na detskom programe Do Not Adjust Your Set (Nekrúťte gombíkmi), na ktorom sa podieľal aj ich neskorší kolega Eric Idle, a tiež Američan Terry Gilliam ako autor animácií.
Svoje tvorivé sily spojili s Johnom Cleesom a Grahamom Chapmanom, ktorí už v tom čase pracovali pre BBC. Tak sa zrodila komediálna skupina Monty Python.

Šestica v zložení John Cleese, Graham Chapman, Michael Palin, Terry Jones, Eric Idle a Terry Gilliam sa stretla 11. mája 1969 v kašmírskej reštaurácii v londýnskej štvrti Hempstead. Odtiaľ sa umelci vydali do neďalekého Cleesovho bytu, aby mohli pokračovať v diskusii.

Bomba v podobe absurdného, čierneho, no zároveň intelektuálneho humoru plného slovných hračiek, paródií a doplneného nemenej "uletenými" animáciami explodovala v nedeľu 5. októbra 1969. Krátko pred 23. hodinou vo vysielaní BBC prvý raz zaznela okrídlená veta: "And now for something completely diferent" (A teraz o niečom úplne inom).

Multitalent

Začala sa tak písať história jedného z najznámejších a najexcentrickejších zábavných programov, britskej televíznej šou Monty Python's Flying Circus. V rokoch 1969 - 1974 vznikli štyri série obsahujúce dokopy 45 polhodinových epizód. V nich Jones aj naďalej tvoril scénky predovšetkým so svojim priateľom Palinom. Ako herec sa osvedčil pri stvárňovaní ženských postáv.

Práve Jones bol podľa Palina tým, kto skupinu posúval dopredu. Často sa hádali s Cleesom, pretože Jones všetko prežíval emotívne, kým on skôr intelektom. Členovia skupiny však ostali napriek tomu priateľmi.

Aj po konci pravidelných televíznych programov pokračovali Monty Python v nakrúcaní celovečerných filmov. Terry Jones sa ako scenárista aj ako režisér podpísal pod snímky Monty Python a Svätý Grál (Monty Python and the Holy Grail, 1975), Život Briana (Life of Brian, 1979), či Monty Python: Zmysel života (Monty Python's The Meaning of Life, 1983). Film o zmysle života, v ktorom Jones stvárnil nezabudnuteľnú postavu dáviaceho sa pána Creosota, získal zvláštnu cenu poroty na festivale v Cannes.

Jones sa však venoval aj vlastným divadelným a filmovým projektom, ku ktorým patrila komédia Personal Services (1987), Erik Viking (1989) a rozprávka Žabiakove dobrodružstvá (The Wind in the Willows, 1996). Písal rozprávkové knihy a svoju lásku k histórii a obdobiu stredoveku prejavil aj pri tvorbe dokumentárneho seriálu Stredoveké osudy Terryho Jonesa.

Jones bol ženatý a mal dve deti. Nemohol chýbať ani na príležitostných živých vystúpeniach Monty Python – posledné sa odohralo v roku 2014. O rok neskôr Jonesovi diagnostikovali demenciu, ktorá zasiahla jeho mozog. Diagnózu však niesol veľmi statočne. "Vedel presne, čo ho zasiahlo, a chcel sa o tieto vedomosti podeliť s ostatnými," povedal jeho priateľ Palin.

Ticketportal.sk