Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 00:00

Najúspešnejší slovenský fotograf: Roky som sa nepozeral na svoj účet v banke

Najznámejšou fotografiou Tóna Stana je Zmysel, ktorá je na obale knihy The Body a tiež sa stala základom plagátu k filmu Showgirls.

Slobodný a nezávislý fotograf Tóno Stano, pre ktorého je objektom tvorby človek, a najmä ženské telo, má svoje práce v zbierkach v Prahe, Paríži, Británii, Nemecku či Spojených štátoch. 

K fotografii sa najprv dostal v Bratislave. "Ako dieťa som už maľoval, kreslil, čoho som sa doteraz nevzdal," hovorí Stano. "Skôr než foťák nosím so sebou kus papiera, kde si poznamenávam alebo kreslím veci, ktoré potom realizujem," povedal. 

Po skončení štúdia na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe sa rozhodol pracovať ako slobodný umelec. "Nechcel som byť zamestnancom v tom socialistickom zriadení," vysvetlil Stano. "Smeroval som k tomu, že chcem byť voľný," dodal.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk