Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2020, 00:00

Nasťa Kuzminová: Po skončení kariéry sa necítim slobodnejšia. Chcela som zvládnuť priveľa, ale už to nešlo

  • Hoci je rodáčkou z ruského Ťumenu, patrí medzi najúspešnejšie slovenské športovkyne.
  • A aj keď v októbri oznámila ukončenie kariéry, každý deň trénuje a slovo oddych by ste v jej dennom režime len ťažko hľadali.
  • Čo jej uplynulý rok vzal a čím ju obohatil? A ako sa sviatky oslavujú u Kuzminovcov?
  • Aj o tom porozprávala (už bývalá) bialtonistka Anastasia Kuzminová pre HN magazín, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Nasťa Kuzminová: Po skončení kariéry sa necítim slobodnejšia. Chcela som zvládnuť priveľa, ale už to nešlo
Zdroj: Katarína Kincelová

Tešili ste sa na Vianoce?

Vianoce sú podľa mňa obdobím, na ktoré sa teší prirodzene každý, lebo konečne má právo spomaliť pracovné tempo a venovať svoj čas najbližším a milovaným.

Ako ste sa na ne pripravovali?

Nijako sa nelíšime od iných slovenských rodín, aj u nás býva príprava na Vianoce klasická – postupne vyzdobiť dom, mať prichystaný stromček, potom pečenie medovníkov a podobne. Ale toto predvianočné obdobie však bolo pre našu rodinu iné, lebo som konečne mohla byť v decembri doma s deťmi.

Predtým som nemala čas, lebo som trénovala a domov som chodila až pár dní pred Vianocami. Tento rok bol špeciálny v tom, že som mohla absolvovať všetko to, čo absolvujú pred sviatkami aj ostatní ľudia.

Takže ste napiekli nejaké extra koláče?

Myslím, že Vianoce nie sú len o koláčikoch. Ale je pravda, že nám ich doposiaľ nosila najmä naša najbližšia slovenská „rodina“, keďže predtým som na nejaké veľké vypekanie nemala toľko času. Stále s tým nemám až také skúsenosti. A to, čo vedia napiecť moje kamarátky, také prekrásne slovenské koláčiky, to je zázrak, to sa nedá (smiech).

V predvianočnom období sme obvykle absolvovali sústredenia, takže nám veľkú časť sviatočného menu navarili a napiekli, tentoraz som to skúšala sama a vyzerá, že sa mi to celkom podarilo.

Čo vlastne býva u Kuzminovcov na vianočnom stole? Je to slovenská „klasika“ – ryba a zemiakový šalát – alebo na ňom dominujú skôr ruské špeciality?

Tým, že pochádzame z Ruska, oslavujeme slovenské Vianoce aj s tradíciami okolo nich hlavne kvôli deťom, aby nemali pocit, že nemajú niečo, čo ich kamaráti. Rybu mávame na stole bežne počas roka, takže to pre nás nie je problém ani na Vianoce.

Ale nepláva nám živý kapor vo vani, ako som počula, že sa traduje v niektorých rodinách. A zemiakový šalát má u nás trochu iné zloženie, podobá sa skôr na taký ruský šalát, ktorý sa u nás robieva na Silvestra. Ale jedávame aj oblátky s medom a kapustnicu. Tú si vďačne vypýtame od našich známych v Kolibe u sv. Krištofa, poznáme sa veľa rokov.

Zdroj: Katarína Kincelová

​Priznám sa, že kapustnicu som sa pokúšala niekoľkokrát navariť sama, ale manžel mi povedal: „Nasťa, radšej zostaneme pri boršči!“ (smiech). Nebola zlá, len nemala tú pravú slovenskú chuť. Iba rybie šupinky si nedávame pod obrus, zas až tak ďaleko sme do zvykov nezašli.

No to čaro Vianoc poznáme – rozsvietený stromček, zvonček aj čakanie na darčeky pre deti. Aj keď v našej rodine, tak ako v každej ruskej, je najväčším sviatkom príchod Nového roka a Silvester, vtedy sa v Rusku stretáva celá rodina a dostávajú sa darčeky.

Čiže oslavujete aj pravoslávne Vianoce?

Keď sme na Slovensku, tak nie, lebo by to boli tretie sviatky za sebou, a to by už bolo asi trochu veľa. Keď sme v Rusku, oslavujeme pravoslávne Vianoce. Celkovo bolo pre mňa zvláštne to, že sa dávajú darčeky v deň, keď sa narodil Ježiško.

V Rusku sú Vianoce spojené najmä so stretávaním sa rodiny, je to o spoločnej večeri, nie o dostávaní darčekov, lebo dary predsa priniesli Ježiškovi až v januári Traja králi. Ale ako som spomínala, pre nás je hlavným sviatkom Silvester, lebo prichádza nový rok, nové obdobie života. Preto je u nás tradícia dávať dary na Nový rok.

Mali ste tento rok naozaj intenzívny, keď sa naň spätne pozriete, aký bol?

Bol výnimočný tým, že sa mi v roku 2019 nečakane podarilo naplniť všetky moje športové sny úplne nadoraz, čo sa často nestáva, aj keď človek na sebe pracuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.