Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2019, 00:00

Koho budeš voliť a nepribral si? Ako prežiť rodinnú oslavu alebo témy, ktorým sa treba vyhnúť. Nielen na Vianoce

Keď pijete veľa, je to zle. Keď pijete málo, je to tiež zle. Keď jete veľa, prišli ste sa napchať zadarmo. Keď jete málo, určite ste anorektička. Keď prinesiete darček, je zbytočne drahý. Alebo príliš lacný. Vitajte na typickej rodinnej oslave.

Koho budeš voliť a nepribral si? Ako prežiť rodinnú oslavu alebo témy, ktorým sa treba vyhnúť. Nielen na Vianoce
Zdroj: Pixabay

Rebríček podobne strašných viet, ktoré znejú pri rodinných stretnutiach, si môže vytvoriť každý sám z vlastných skúseností. A je vysoko pravdepodobné, že bude veľmi dlhý.

​1. To je ale bacuľka, celá mamička.
2. Tu sme pripravili občerstvenie, tak si berte, na čo máte chuť. – Hm, ja som vedela, že mám niečo priniesť, ale vy ste stále hovorili, že bude všetkého dosť.
3. Ale áno, počul som, že si prestal piť, ale teraz je azda dôvod si dať. Ak si so mnou nedáš panáka, poriadne ma naštveš. To ma urazíš.
4. Koľko už vlastne máš, štrnásť? Teda, z teba je kus baby na ten vek.
5. Nie, ona zase neprišla, my pre ňu nie sme dosť dobrí, to vieš, Blaváčka.
6. A čo vlastne ješ? Iba zrno? Ha ha ha...
7. Už sme ti ukazovali fotky nášho hotela v Egypte? Áno? Ale nie, neukazovali, ja veľmi dobre viem, že tebe sme ich ešte neukazovali, poď, to musíš vidieť.
8. Á, náš Kravaťák je tu. – No, ja som nevedel, že teraz chlapi chodia na oslavy narodenín v kvetovaných kraťasoch a tielkach. – My sa tu na nič nehráme, vieš?
9. A to viete, že Karol už má tú vyrážku rozlezenú po celom tele a vošlo mu to aj do tváre? Vyzerá to hrozne a nevie, či to nie je nákazlivé. Včera som za ním bola.
10. Dojedzte všetci rýchlo tú tortu, nesiem zmrzlinu.

Ako močiar

Rodinné stretnutie je ako močiar. Túto vetu napísal psychológ a psychoterapeut Barry Michels, spoluautor knihy Nástroje. Dáva v nej tipy, ako v sebe objaviť skrytú silu a prekonať prekážky, ktoré pred nás život kladie. Jednou z takýchto prekážok sú podľa neho rodinné stretnutia. Narodeniny, výročia, maturity, promócie, pôrody a podobne.

Takže tento psychológ píše: „Rodinné stretnutie je ako močiar. Ostatní sa vás, skôr zo zvyku než zlého úmyslu, snažia vtiahnuť dovnútra starých zvykov, hádok a krívd. Ak však budete predpokladať, čo všetko sa môže stať, môžete sa na to tiež pripraviť a včas zasiahnuť. Keď uspejete, pomôžete tým nielen sebe, ale aj ostatným, ktorí sa s vami v bažine topia.“

Je to však škaredé, hovoriť v súvislosti s rodinnými oslavami o bažine, o zlých úmysloch, o hádkach. Veď rodinné oslavy sú symbolom toho, že sa všetci máme radi, že sa máme dobre, že máme čo jesť a piť a že sa pri tom vyfotíme. Ak sa niekto rodinným oslavám vyhýba, sám ich neorganizuje, alebo dokonca povie, že mu lezú na nervy, je to arogantný asociál s nejakým psychickým problémom.

Pretože na to, že sesternica vášho manžela, ktorú ste päť rokov nevideli, má päťdesiat a musíte kvôli tomu ísť na druhý koniec republiky a potom tam jesť králika, sa predsa musíte tešiť. Problém je v tom, že na rodinných oslavách sa stretávajú úplne odlišní ľudia.

Ľudia rôznych profesií, názorov, záujmov, veku. Nemajú v podstate nič spoločné, až na to, že sú členmi jednej rodiny, a teda sa považuje za správne, že sa majú spolu schádzať, rozprávať sa, ale predovšetkým si rozumieť. Lenže ono to často neplatí. Ľudia sa totiž spolu spravidla schádzajú, keď cítia, že majú niečo spoločné.

Vedia, že keď spolu pôjdu do krčmy, rozhovor bude plynúť, víno tiecť, smiech bude zvučný a hodiny rýchlo ubehnú. Tak sa z ľudí stávajú kamarátmi, priateľmi, keď cítia, že chcú byť spolu, pretože im je spolu dobre. Lenže takú veľkú rodinu spravidla tvorí skrumáž úplne odlišných osobností. Na hladký priebeh diskusie by potrebovali skúseného moderátora.

Tu je prehľad najrizikovejších tém na rodinných oslavách:

Jedlo

Absolútne najkritickejšia téma.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.