Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.12.2019, 19:03

Zomrela česká herečka, spisovateľka a politička Táňa Fischerová

Herečka Táňa Fischerová sa preslávila svojim krehkým a oduševneným prejavom a vedľa herectva sa niekoľko rokov venovala tiež charite a politickej činnosti.

Zomrela česká herečka, spisovateľka a politička Táňa Fischerová
Zdroj: MAFRA/Michal Růžička

Zomrela Taťana Fischerová. Česká herečka, spisovateľka a politička mala 72 rokov. Na Facebooku to s odvolaním sa na rodinu oznámila Monika Šatavová, jej bývalá asistentka.

Herečka Táňa Fischerová sa preslávila svojim krehkým a oduševneným prejavom a vedľa herectva sa niekoľko rokov venovala tiež charite a politickej činnosti.

Pôsobila v nadáciách a občianskych združeniach, v rokoch 2002 až 2006 bola poslankyňou a v roku 2013 kandidovala ako nezávislá v prezidentských voľbách, ktoré v druhom kole vyhral Miloš Zeman. Fischerová získala v prvom kole 3,23 percenta hlasov. Hlasovalo za ňu 166 211 ľudí, čo označila za úspech.

Táňa Fischerová sa narodila v Prahe, jej otcom bol divadelný režisér Ján Fišer, ktorý bol za vojny väznený v Terezíne a Osvienčime. Fischerová študovala herectvo na Janáčkovej akadémii múzických umení, školu však nedokončila.

Počas svojej hereckej kariéry pôsobila v Činohernom klube, z ktorého však musela v roku 1973 odísť. Štyri roky odohrala v Divadle Jiřího Wolkera, odkiaľ odišla po narodení syna Kryštofa. Musela sa vyrovnať s jeho postihnutím a profesiu prispôsobiť rodine. Stále angažmán už nevzala. Hosťovala v rôznych divadlách. 

Hrala napríklad vo filmoch Hotel pre cudzincov (1966), Lev s bielou hrivou (1986) alebo Svedok umierajúceho času (1989). Po roku 1989 sa objavila napríklad v seriáli Koniec veľkých prázdnin (1994).

V roku 2002 bola ako nezávislá na kandidátke Únie slobody-DEU zvolená do Poslaneckej snemovne a do roku 2006 pôsobila vo výbore pre vedu, vzdelanie, kultúru, mládež a telovýchovu či stálej komisii pre kontrolu činnosti BIS. V roku 2006 kandidovala na Prahe 2 do Senátu, postúpila do druhého kola. 

V posledných rokoch si ľudia herečku Táňu Fischerovú spájali predovšetkým s jej charitatívnou činnosťou, bola tiež vyhľadávanou recitátorkou a moderátorkou nielen charitatívnych akcií.

Koncom marca 2013 sa stala predsedníčkou Českého helsinského výboru, bola vo vedení Národnej rady osôb so zdravotným postihnutím, členkou organizácie Amnesty International alebo správnej rady Nadácie Vízia 97. S Martou Kubišovou a Jánom káčer moderovala televízne Adventné koncerty.

Veľkou láskou Táni Fischerovej boli poézie. Roky sa o ne delila s návštevníkmi Violy a Lyry Pragensis. Jej melodický hlas akoby stvorený pre lyrické verše znel často aj z rozhlasu. Napísala tiež niekoľko kníh.

Ticketportal.sk