Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2019, 19:30

Nezničiteľná babička prerazila sklenený strop a zmenila životy amerických žien

  • V 86 rokoch je najstaršou sudkyňou Najvyššieho súdu USA. Má osobného trénera, trikrát porazila rakovinu.
  • Milovníčka opery a obhajkyňa rodovej rovnosti, ženských práv aj sobášov rovnakých pohlaví Ruth Bader Ginsburgová je popkultúrnou ikonou nielen pre svoju pôsobivú zbierku golierov.
Nezničiteľná babička prerazila sklenený strop a zmenila životy amerických žien
Zdroj: Reuters

Feministická ikona sa narodila v roku 1933 v newyorskom Brooklyne do židovskej rodiny s ukrajinsko-rakúskymi koreňmi a za svoje životné nastavenie a heslo "nikdy sa nevzdávaj" vďačí predovšetkým svojej matke. Tá ju vychovávala na svoju dobu veľmi neortodoxne.

"Učila ma, aby som bola za všetkých okolností nezávislá a za všetkých okolností dáma," povedala vlani v rozsiahlom interview.

Celia Baderová mala len základné vzdelanie a priala si, aby jej dcéra v tomto ohľade nešla v jej šľapajách. Dúfala, že sa Ruth stane učiteľkou dejepisu. A ona zatiaľ zmenila dejiny, zbúrala viaceré stereotypy a bariéry. Vo osobnom i profesionálnom živote.

Po strednej škole nastúpila na Cornell University, kde získala titul bakalárky umenia a zoznámila sa s Martinom Ginsburgom, ktorého si mesiac po ukončení školy vzala.

"Cornell bola škola pre rodičov, ktorí chceli mať istotu, že si ich dcéra nájde muža. Na každé dievča tu pripadali štyria chlapci. Tá, ktorá vyšla zo školy bez manžela, bola odpísaná," vysvetlila v roku 2015 dobové myslenie v rozhovore pre New York Times.

Prečo tu zaberáte miesto?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk