Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2019, 00:00

Dediny sa vyprázdňujú a nastupujú americké typy miest s čoraz drahším centrom, tvrdí urbanistka

  • „Facilitujem, prepájam a metodicky hľadám priesečníky spoločných záujmov medzi rôznorodými aktérmi tak, aby sme tvorili spravodlivejšie, transparentnejšie a menej konfliktné mestá,“ znie (nielen) pracovné motto Miloty Sidorovej.
  • Urbanistka, ktorá pomáha zlepšovať nielen slovenské priestory na život, hovorí pre HN aj o tom, čo s našimi mestami urobí klimatická zmena.
  • Článok bol publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Dediny sa vyprázdňujú a nastupujú americké typy miest s čoraz drahším centrom, tvrdí urbanistka
Zdroj: Ondrej Irša

Keď hovoríte o meste, vyjadrujete sa úplne inak, ako sú ľudia zvyknutí. Pozeráte sa naň napríklad z perspektívy hmyzu alebo bezdomovcov. Je to súčasný trend, ktorý naberá na sile, alebo ste v tomto smere tak trochu exot?

No, nie som úplne mainstreamová urbanistka, niektorých ľudí môže dokonca aj vykoľajiť, že si tak hovorím. Bežne sa totiž tento odbor vníma dosť technicisticky, kým ja uvažujem v širokých súvislostiach. No v skutočnosti je už súčasná západná definícia urbanistu takáto.

Aká?

Urbanista je človek, ktorý rozumie javom v meste. Vie pochopiť, ako súvisí nárast cien nájmov s vytvorením parku a ako park zasa spätne ovplyvňuje obyvateľov.

Urbanisti musia chápať všetky javy v meste, vedieť ich interpretovať a redukovať do formy odporúčaní, ktoré je možné zakomponovať do plánovania mesta. Keď to poviem úplne zjednodušene, vo Francúzsku je urbanista ten, kto vidí, počúva a spája.

Ako ste sa stali urbanistkou vy?

Vychádza to v prvom rade z môjho detstva. Od šiestich rokov som chodila na skauting, kde človek veľa prechádza prírodou a krajinou, doslova fyzicky si ju odžíva, čím k nej získava bytostný vzťah, zaľúbi sa do nej.

Aj pod vplyvom tejto skúsenosti som začala študovať svoj prvý univerzitný odbor, krajinnú architektúru, v ktorej sa prepája element technický, ekologický a, samozrejme, aj krása.

Postupne som však pochopila, že na Slovensku sa krajinná architektúra, bohužiaľ, redukuje na záhradkárčenie alebo tvorbu pekných záhradiek bohatým ľuďom.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk