Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2019, 00:00

Skutočný príbeh: Narkoman je večné dieťa, ktoré potrebuje nasýtiť. Ja som s drogami prežil dvadsať rokov

  • Zatiaľ. Dodáva hlavná postava článku k titulkovej vete.
  • V čase rozhovoru mal takmer štyridsať, no napriek obdivuhodne pevnej vôli len ťažko veril tomu, že mu jeho aktuálna abstinencia vydrží do konca života.
  • Prečítajte príbeh publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Skutočný príbeh: Narkoman je večné dieťa, ktoré potrebuje nasýtiť. Ja som s drogami prežil dvadsať rokov
Zdroj: Pixabay

Milan (skutočné meno máme v redakcii) tvrdí, že sa sklonom k závislostiam už narodil. „Pri kolíske mi stála sudička narkománie. Mne nestačila jedna žuvačka, musel som si dať päť. Makové slíže u babky, to boli pre mňa orgie!“

Gén závislosti, ktorého existenciu dnes už väčšina vedcov nespochybňuje, mal Milan zjavne v rodine. Otec aj mamin brat boli alkoholici. Prvý sa prepracoval k trvalej abstinencii, druhý svoje depresie ukončil slučkou.

​Milanovi rodičia sa počas jeho puberty rozviedli a jemu čoskoro do zdravotnej karty pribudol záznam o poruche osobnosti, prejavujúcej sa závažný ťažkosťami pri nadväzovaní intímnych vzťahov.

Za spúšťač svojich problémov však dnes 40-ročný kuchár považuje aj čosi iné: kodeín, ktorý mu praktická lekárka okolo dvanástich rokov nasadila na dráždivý kašeľ.

„Užíval som ho asi pol roka. Keď som to už ako dospelý oznámil svojej psychiatričke, len zalomila rukami.“ Tento prírodný opiát totiž výborne tlmí kašeľ, no zároveň spôsobuje návyk. Ten sa síce u Milana hneď nevyvinul, ale mohol takpovediac nabudiť jeho neuróny.

Toxická psychóza

Alkohol, marihuana. Najrozšírenejšie drogy mladých nadaného študenta neminuli. „Trávu som fajčil tak často ako cigarety. Bol to pre mňa únik. Moje vnútro pri nej stíchlo, agresivita, ktorú som pociťoval voči sebe aj druhým, sa stratila.“

K tvrdým drogám sa dostal v prvom ročníku na vysokej škole. Zaľúbil sa a jeho vyvolená mu dala košom. „Zrazu u mňa nastal voľný pád. V Prahe na technopárty som prvý raz vyskúšal LSD. Na ďalšej zasa heroín. A potom to už išlo. Skúsil som všetky drogy, doslova všetky.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk