Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2019, 08:57

Dieťa ako náhradník vlastných zlyhaní? Hádzať na jeho plecia svoje nesplnené sny nie je fér

  • "Moje dieťa musí dokázať to, čo ja som nedokázal!" Myslíte si, že táto úvodná veta preháňa? Vôbec nie.
  • Niektorí rodičia vodia dieťa z krúžku do krúžku a z tréningu na tréning, čím si projektujú vlastné neuskutočnené sny a túžby. Svoju ratolesť tým však zbavujú bezstarostného detstva.
  • Kým sa šport robí pre radosť, je to v poriadku, ale akonáhle chcú rodičia vidieť výsledky, môže nastať peklo.
  • Najväčšou módou je v poslednej dobe profesia modelky. Nedospelé slečny vypustia do sveta modelingu v závese s mamičkou, ktorá si na úbohom dieťati hojí komplexy a realizuje vlastné sny.
Dieťa ako náhradník vlastných zlyhaní? Hádzať na jeho plecia svoje nesplnené sny nie je fér
Zdroj: Pixabay

"Chcem, aby moje dieťa dokázalo to, čo ja som nedokázal!" - myslia si mnohí rodičia. Čo pritom prežíva jeho ratolesť, už ich až tak nezaujíma, píše magazín Rodina DNES.

O krúžkoch, športe a hudobných školách sa už písalo veľa, často sa však zabúda na to, že školopovinné dieťa nie je stroj a nemôže zvládnuť všetko, čo naň rodičia nakladajú.

Dieťa ako nástroj

Výborné sú nenáročné krúžky, ktoré sú "prilepené" k vyučovaniu a deti ich navštevujú v čase popoludňajšej družiny. Zložitejšie je rozvíjanie hudobných zručností v niektorej z hudobných škôl, či už ide o štátne alebo súkromné.

Okrem toho, že musíte niekoľkokrát týždenne dieťa niekam sprevádzať, je potrebné dohliadať aj na to, aby pravidelne cvičilo. Ešte náročnejšie sú športové tréningy v kluboch, ktoré sa rozhodli vychovávať budúceho profesionála ​​- niekedy bývajú aj dvojfázové, takže je s nimi spojené skoré ranné vstávanie.

Nie každé dieťa zvládne taký nápor, či už ide o hudbu alebo šport. Preto je treba sa predtým, ako dieťa niekam umiestnite a budete mu potom šliapať na päty, dôkladne zamyslieť.

A ešte jedna poznámka; spoliehať sa na to, že dieťa bude vodiť na krúžky babička, znamená, že zaťažíte povinnosťami aj ju. A to si naozaj na "staré kolená" nezaslúži. Kým teda pre dieťa alebo deti vyberiete mimoškolské aktivity, mala by sa poradiť celá rodina.

Čo som zvládol ja, musíš aj ty alebo čo sa nepodarilo mne, musí sa tebe

Samostatnou kapitolou je škola, kedy sa rodičia projektujú do svojho dieťaťa štýlom: "Ja som bol úspešný, ty budeš tiež!"

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk