Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2019, 10:33 Aktualizované dňa 06.10.2019 o 10:37

Zomrela herečka a signatárka Charty 77 Vlasta Chramostová

Herečka zomrela vo veku 92 rokov.

Zomrela herečka a signatárka Charty 77 Vlasta Chramostová
Zdroj: Dan Materna, MAFRA

Vo veku 92 rokov zomrela v nedeľu filmová herečka, signatárka Charty 77 a dlhoročná členka činohry českého Národného divadla Vlasta Chramostová. Hrala vo Spaľovačovi mŕtvol, naposledy v Havlovom Odchádzaní. "Prežila som tri životy, herecký, disidentský a čas návratov," zhrnula nedávno svoj osud.

Vlasta Chramostová bola na verejnosti známa predovšetkým z filmov Spaľovač mŕtvol alebo Treba zabiť Sekala. Od roku 1991 bola členkou súboru činohry Národného divadla. V roku 1998 jej vtedajší prezident Václav Havel udelil Rad T. G. Masaryka III. Triedy za zásluhy o demokraciu a ľudské práva.

Osud herečky poznačili historické premeny. V rokoch 1941 až 1945 študovala na Štátnom konzervatóriu v Brne, za komunistickej éry hrala na prvej scéne aj v rade filmov od budovateľských ako Červená žiara nad Kladnom cez satirickú komédiu Biela pani až po Spaľovača mŕtvol, ktorého nasnímal jej manžel kameraman Stanislav Milota; zomrel tento rok vo februári.

Pretože odmietla ruskú okupáciu a neskôr podpísala Chartu 77, nesmela verejne vystupovať, hrala teda doma pre priateľov takzvané bytové divadlo.Na scénu sa vrátila až po novembri 1989, natočila tiež film Kurča melacholik alebo televíznu snímku P. F. 77 ..

Po svojom návrate účinkovala Chramostová aj v niekoľkých seriáloch ako Hraběnky či Vyprávěj, často tiež spomínala v dokumentoch, napríklad v Divadle vzdoru. Jej portrét vznikol pre cyklus GEN - Galéria elity národa.

Ticketportal.sk