Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2020, 00:00

Neúspešní psychopati často končia za mrežami, tí úspešní v politike, hovorí uznávaný psychológ

  • Je pravda, že človek veľakrát nedokáže odhadnúť svoje správanie? A kde sa v nás berie morálny kompas?
  • Daniel Štrobl je autorom desivej myšlienky, že každý človek je schopný zabiť. V rozhovore povedal, prečo si tým je taký istý, či sa týka naozaj každého z nás a v akej situácii.
  • Psychológ a autor prezradil aj to, ktorý vrcholový politik, dobre známy nám Slovákom, ukrýva psychopatický rys.
Neúspešní psychopati často končia za mrežami, tí úspešní v politike, hovorí uznávaný psychológ
Zdroj: Petr Kozlík, MAFRA

V ordinácii rieši Daniel Štrobl vzťahové problémy klientov. Zároveň je však expertom na správanie človeka v hraničnej situácii. Vyzná sa v psychopatii, pracoval v Centre pre výskum stresu a ako vojenský psychológ sa zaoberal zážitkami vojakov, ktorí v boji niekoho zabili.

Čo najzaujímavejšie vám prezradili vojaci, ktorí v boji zabili človeka?

Bolo toho veľa. Mal som možnosť hovoriť s americkými veteránmi z Vietnamu, pred dvomi rokmi som sa v Chorvátsku stretol s bývalými vojakmi tamojšej armády, ktorí bojovali v deväťdesiatych rokoch, mám aj českých respondentov z misií v Iraku a v Afganistane, kde som sa s nimi nejaký čas zdržiaval.

Všetci sa zhodli, že keď prvýkrát zabili, nevyvolalo to u nich žiadne významné reakcie. Tie prišli až neskôr a často boli negatívne. Naopak, u niektorých opakované zabíjanie spustilo príjemné pocity, dokonca eufóriu, ktorá mala niekoľko podôb.

Napríklad?

​Niekto to prirovnával k orgazmickému zážitku, iný zažil pocit moci, že niekomu vzal život namiesto Boha.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk