Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 07:35 Aktualizované dňa 12.09.2019 o 09:31

Karel Gott trpí akútnou leukémiou

Spevák podstupuje ambulantnú liečbu vo Všeobecnej nemocnici v Prahe.

Karel Gott trpí akútnou leukémiou
Zdroj: mdr.de

Spevák Karel Gott trpí akútnou leukémiou a podstupuje ambulantnú liečbu vo Všeobecnej nemocnici v Prahe.

Spevák to uviedol pre štvrtkové vydanie denníka Blesk. Gott bojoval so zdravotnými problémami aj v roku 2016.

Už v tom čase však vyhlásil, že ani po ťažkej chorobe sa nemieni s hudobnou kariérou rozlúčiť.

Karel Gott sa k situácii vyjadril na svojom facebookovom profile:

"Vážení priaznivci, denník Blesk mi položil konkrétnu otázku, ktorá sa týka môjho zdravotného stavu. Pýtali sa na to, či sa mi vrátila rakovina a či podstupujem liečbu. Aby som predišiel špekuláciám, rozhodol som sa na ich otázku odpovedať a cítim potrebu oznámiť svoju situáciu aj vám.

Nechcel som vás zaťažovať svojimi problémami, nie som ten, ktorý by o svojom súkromí, zvlášť zdraví, sám verejne hovoril a nechával sa tak ľutovať. So svojou chorobou som sa chcel vďaka špičkovému tímu prof. Trněného vysporiadať sám, po boku svojej manželky a mojich najbližších.

Pred štyrmi rokmi som pre agresívny nádor podstúpil veľmi intenzívnu liečbu, ktorá viedla k jeho úplnému vymiznutiu. Zhruba pred rokom a pol sa u mňa objavila porucha krvotvorby v podobe myelodysplastického syndrómu. Napriek niekoľkým druhom liečby prešlo bohužiaľ toto ochorenie v uplynulých mesiacoch do akútnej leukémie.

Podstupuje ambulantnú liečbu a dochádzam do nemocnice na kontroly, v rámci ktorých lekári sledujú môj celkový zdravotný stav. Prosím najmä bulvárne médiá o rešpektovanie nášho rodinného súkromia. Verím, že nám médiá nebudú denne v pätách a nebudú na nás organizovať hon, čo by mohlo priťažiť nielen môjmu stavu, ale najmä psychike mojich maloletých dcér.

Som rád, že môžem byť doma v kruhu rodiny. Práve dokončujem svoju autobiografiu, ktorá nakoniec vyjde až začiatkom jari na budúci rok. Pred pár dňami sme dokončili nakrúcanie záberov pre celovečerný dokumentárny film o mojom živote a pridávam aj fotografiu, ktorá vznikla pri natáčaní."

Zrušený festival

Tento rok v júli kvôli akútnemu zápalu pľúc však zrušil predstavenie na festivale Benátska v Liberci, ktoré malo byť jeho posledným tohtoročným verejným vystúpením.

Na festivale chcel osláviť svoje 80. narodeniny, ktoré mal 14. júla.

"Zhruba pred rokom a pol sa u mňa objavila porucha krvotvorby v podobe myelodysplastického syndrómu," povedal Blesku Gott a doplnil, že aj cez niekoľko druhov liečby prešlo toto ochorenie v uplynulých mesiacoch do akútnej leukémie.

Na jeseň 2015 lekári Gottovi diagnostikovali nádorové ochorenie lymfatických uzlín a najpopulárnejší český spevák ihneď zahájil cielenú onkologickú liečbu, do konca februára 2016 absolvoval šesť chemoterapií a 18. marca oznámil, že nádorové ochorenie vymizlo.

Silná chrípka

​K vystupovaniu na verejnosti sa Gott potom vracal len pomaly, ešte koncom novembra 2015, ale za mohutných ovácií osobne prevzal štyridsiatykrát Zlatého (či Českého) slávika.

​Vlani vo februári bol Gott hospitalizovaný kvôli silnej chrípke vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe.

Z dôvodu choroby zrušil napríklad vystúpenie na plese v Českých Budejoviciach i na Česko-Slovenskom plese v pražskom Obecnom dome.

Kvôli chorobe potom zrušil aj svoje predstavenie v Liberci tento rok v júli.

Desiatky miliónov platní

Karel Gott má na svojom konte skoro tri stovky albumov, prvý je z roku 1965, a desiatky miliónov predaných platní.

Svoj posledný album s názvom Tá pravá vydal minulý rok. Populárna je nielen v Česku, ale aj v Nemecku či Rusku.

Dlhý je aj zoznam spevákových ocenení. Napríklad Zlatým a Českým slávikom bol ocenený štyridsaťdvakrát, prvýkrát v roku 1963 a zatiaľ naposledy v roku 2017.

Za minulého režimu bol zaslúžilým (1977) a národným umelcom (1985), v roku 2009 mu vtedajší prezident Václav Klaus udelil medailu Za zásluhy.