Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 14:20

Geniálny a sebadeštruktívny zradca aj boh: Do kín vchádza príbeh slávy aj zapredania sa Diega Maradonu

  • Usmievavý chlapec z predmestia, ktorý miluje futbal a svoju veľkú rodinu. Vďaka obrovskému talentu plní sny sebe, blízkym i stovkám miliónom fanúšikom po celom svete.
  • Fanatický obdiv a slávu je však ťažké ustáť a Diego skrýva svoju ľudskú tvár čím ďalej viac pod maskou Maradonu. Tomu nie sú cudzie divoké večierky, nevery, podvody, kokaín ani pletky s mafiou. A zničujúca špirála sa roztáča.
  • O vrcholoch aj pádoch futbalovej ikony rozpráva rovnomenný dokument Diego Maradona práve teraz v našich kinách.
  • Mozaika Maradonovho príbehu sa zameriava na jeho najdivokejšie obdobie pôsobenia v talianskom Neapole. Publikum sa dozvie aj o tom, ako prepadol drogovej závislosti a zaprel nemanželského syna.
Geniálny a sebadeštruktívny zradca aj boh: Do kín vchádza príbeh slávy aj zapredania sa Diega Maradonu
Zdroj: Continental film

Diego Maradona je tretím celovečerným dokumentárnym filmom tímu, ktorý tvoria Asif Kapadia (režisér), James Gay-Rees (producent), Chris King (strihač) a Antonio Pinto (hudobný skladateľ).

Portrét jednej z najslávnejších kontroverzných osobností poskladal držiteľ Oscara Asif Kapadia z viac než 500 záberov v Maradonovho súkromného archívu. Asif Kapadia je známy svojím úprimným prístupom k protagonistom, vďaka čomu sa mu darí získať si ich dôveru.

Okrem samotného Maradonu sa mu podarilo prehovoriť na účinkovanie vo filme aj viacero futbalistových blízkych a získať množstvo ich nahrávok.

Pozrite si zábery z dokumentu v galérii:

​„Je to ozajstný bojovník,“ hovorí o ústrednej postave režisér a dodáva: „Nezáleží na tom, koľkokrát spadne, vždy sa postaví a pokračuje ďalej. Ako by niekto s podobným pôvodom, kto si prejde všetkým, čím si prešiel on, mohol ostať bez následkov?“

Trailer k filmu si pozrite vo videu:

Diego

Film je príbehom chudobného, nevzdelaného chlapca z mesta plného chatrčí, ktorého však jeho šikovnosť vystrelila k svetovej sláve, bohatstvu a božskému statusu. Každý triumf v jeho živote bol nasledovaný katastrofou, hoci sa z nej vždy dokázal pozviechať.

Ako hovorí režisér: „Nezáleží na tom, koľkokrát spadne, vždy sa postaví a pokračuje ďalej. Ako by niekto s podobným pôvodom, kto si prejde všetkým, čím si prešiel on, mohol ostať bez následkov?“

5. júla 1984 prišiel Maradona do Neaoplu za rekordnú prestupovú sumu. Jeho najbližších sedem rokov sa malo stať peklom. Najuznávanejší futbalista sveta a najvášnivejšie, ale mimoriadne nebezpečné mesto v Európe boli pre také čosi perfektným spojením. V meste, kde by aj diabol potreboval ochranku, sa Diego Maradona stal bohom.

Na ihrisku bol géniom. Mimo ihriska bol uznávaný za boha. Charizmatický Argentínec miloval boj proti očakávaniam a priviedol Neapol k jeho prvého titulu. Bol to príbeh ako zo sna. Ale za všetko treba platiť daň. Diego si mohol robiť, čo sa mu zachcelo, kým podával na ihrisku zázračné výkony, lenže časom prišlo temnejšie obdobie…

Maradonovo neapolské obdobie je najvýraznejším úsekom jeho životnej cesty. Ponúka divoký, nezabudnuteľný príbeh jedinečného talentu.

Práca s Maradonom: geniálny a sebadeštruktívny

Film je zostavený z viac ako 500 hodín nikdy nezverejnených záznamov z Maradonovho osobného archívu, ktoré poskytol sám legendárny futbalista či jeho blízki. Ukázalo sa však, že získanie filmových záznamov bolo len prvým krokom.

„Všetky záznamy boli úplne chaotické. Boli medzi nimi duplikáty. Boli tam záznamy rozdelené na dve časti, rôzne verzie tej istej veci a celé to bolo trochu amatérske. Ale bolo tam veľa nahrávok z domáceho prostredia, a to nás zaujalo,“ spomína producent James Gay-Rees.

Bol to okamih zvratu. „Pripadalo nám, že tieto intímne zábery pôsobia ako cesta do vnútra jeho osobného archívu. Bola to každodenná, prostá realita toho magického neapolského obdobia a my sme ju mali priamo pred nosom.“

Diego Maradona je ikonou a v Neapole sa stal takmer polobohom. „A napriek tomu nikdy poriadne nezapadol,“ hovorí režisér Kapadia. „Nesie si v sebe zlosť a všetky jeho problémy pramenia podľa mňa z toho, že nebol na slávu pripravený.“

„Je geniálny, a zároveň sebadeštruktívny,“ pokračuje režisér. „Skutočne zaujímavé je, ako práve vo chvíli, kedy je na vrchole svojich úspechov, ale zároveň ho začína opúšťať šťastie, zaprie svojho syna.“

Tým synom bol Diego Armando Maradona Sinagra, narodený v septembri 1986 z mimomanželského vzťahu s miestnou ženou Cristianou Sinagra v čase, keď hral Maradona za Neapol. To, že odmietol chlapca uznať ako svojho biologického potomka, je ústredným motívom Kapadiovho filmu.

Taliansky súd uznal Maradonove otcovstvo v roku 1993, ale tí dvaja sa prvýkrát stretli až v roku 2003. „Je to len moja osobná teória, vychádzajúca z toho, ako som tých ľudí roky sledoval,“ pokračuje Kapadia, „ale myslím, že práve zapretie tohto dieťaťa stálo pri koreňoch Maradonových problémov, alebo ich prinajmenšom zhoršilo.“

Nadviazať s ním rozhovor bola však výzva. „Spôsob, ako sa s ním stretnúť, sa stále opakoval,“ vysvetľuje Kapadia. „Prídete a jeho tím vám povie - nie, nie, dnes sa necíti dobre, skúste to zajtra,“ povedal režisér Asif Kapadia.

Nakoniec sa však Maradona s Kapadiom predsa len stretli tvárou v tvár a nakrútili spolu viacero silných rozhovorov. Aby mohli tvorcovia poriadne preskúmať Maradonov búrlivý život, potrebovali sa dostať aj k jeho blízkym z čias neapolského pobytu, konkrétne k jeho bývalej žene Claudii Villafañe, k jeho bývalej priateľke a matke dieťaťa, ktoré zaprel, Cristine Sinagra, aj k samotným potomkom.

Kapadia sa obrátil aj na expertky na rešerše, Linu Caicedo z Kolumbie, ktorá sa venovala Argentíne, a Talianku Fiammettu Luino, ktorá pracovala v Taliansku.

Rovnako ako pre mnoho divákov, aj pre tvorcov filmu a rešeršistky bolo niekedy náročné mať Maradonu rád. Či už ho však milujete, alebo nenávidíte, málokto na Diega Maradonu môže zabudnúť. Snímka vyzdvihuje jeho odkaz, predvádza jeho genialitu novému publiku a vrhá svetlo na vnútorných démonov, ktorí ho sprevádzali temnými chodníkmi jeho života. Je to Diego proti Maradonovi aj proti zvyšku sveta – a je to neuveriteľne čarovné.

Premiéra: 15. augusta 2019
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Rok výroby: 2019
Žáner: dokument, životopisný
Dĺžka: 130 min.
Réžia: Asif Kapadia
Hudba: Antonio Pinto
Hrajú: Diego Amando Maradona, Diego Maradona Jr, Cristiana Sinagra

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk