Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 13:21

Snažil sa ututlať obrovskú katastrofu. Gorbačov sľubuje, že si seriál Černobyľ pozrie

Michail Gorbačov bol terčom silnej kritiky, pretože sa snažil celú černobyľskú haváriu pred svetom bagatelizovať.

Snažil sa ututlať obrovskú katastrofu. Gorbačov sľubuje, že si seriál Černobyľ pozrie
Zdroj: HBO / Černobyľ

Bývalý vodca Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov v rozhovore pripustil, že sa chystá pozrieť si seriálový hit Černobyľ televízie HBO. Bol to však práve on, kto pred viac ako 30 rokmi pomáhal katastrofu "zamiesť pod koberec", uvádzajú Lidovky.

​Michail Gorbačov sa v rozhovore pre rádio Hovorí Moskva (Говорит Москва) vyjadroval aj k seriálovému hitu Černobyľ. "Nie, ešte som to nevidel, ale rozhodne sa na to skúsim pozrieť," pripustil.

Miniséria Černobyľ televízie HBO je dramatizáciou najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva. Seriál si podmanil divákov aj vďaka svojej historickej vernosti, tí na recenzných weboch nešetria chválou.

Černobyľ v recenziách a ohlasoch bez problémov predbehol aj ďalšie úspešné diela televízie HBO - Hru o tróny alebo Bratstvo neohrozených.

Príhovor Gorbačova z roku 1986 si pozrite vo videu:

Práve Gorbačov, ktorého v Černobyle hrá švédsky herec David Dencik (Ten deň príde, Zabijaci), hral v udalostiach roku 1986 jednu z hlavných rolí, ako vtedajší Generálny tajomník ÚV KSSZ, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu.

Bol terčom silnej kritiky, pretože sa snažil celú černobyľskú haváriu pred svetom ututlať. Prvýkrát o nej prehovoril až po dvoch týždňoch od explózie. Aj potom však režim operoval napríklad s "propagandistickými" údajmi o radiácii.

Dobre to ilustruje scéna zo štvrtého dielu seriálu, kedy robot na odpratávanie trosiek jednoducho nevydrží radiáciu, pretože tá je oveľa vyššia, než režim priznával.

Vykreslenie Gorbačova v seriáli tiež nie je z najlichotivejšie, ale to dnes už 88-ročného bývalého štátnika s charakteristickou červenou škvrnou na čele neodradí.

Ticketportal.sk