Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 13:13

Z antisemitizmu si robil žarty. Albert Einstein v liste odhalil stránku svojej osobnosti, ktorú sme prehliadali

List nás zoznamuje s Einsteinovým sarkastickým humorom. S tou stránkou jeho osobnosti, ktorú si ľudia doteraz príliš často nevšímali.

Z antisemitizmu si robil žarty. Albert Einstein v liste odhalil stránku svojej osobnosti, ktorú sme prehliadali
Zdroj: AP

Ručne napísaný list fyzika Alberta Einsteina zo septembra 1936 bol v stredu vydražený v Izraeli v aukcii za 22 tisíc dolárov (takmer 20 tisíc eur). V liste si jeden z najvýznamnejších vedcov všetkých čias robil žarty z vtedajšej antisemitskej politiky v Rakúsku. Informovala o tom agentúra APA.

Einstein v liste odpovedal americko-židovskému filantropovi Jacobovi Billikopfovi, ktorý mu zaslal článok o tom, ako vtedajšia rakúska vláda prijala antisemitské opatrenia, údajne pre dobro tamojšieho židovského obyvateľstva.

"Tá časť o pozícii rakúskej vlády voči Židom je zaujímavá a jasná - štipka diskriminácie, aby nás uchránila pred hnevom davu. To je určite dobrý prístup (viď americké univerzity)," píše Einstein Billikopfovi.

V liste naráža na kvóty pre židovských študentov, ktoré v tej dobe platili na niektorých amerických univerzitách. Einstein, ktorého rodičia boli Židia, vtedy žil v Princetone v Spojených štátoch. Do USA emigroval v roku 1933, kedy sa v Nemecku dostali k moci nacisti.

Meron Eren, spolumajiteľ izraelského aukčného domu Kedem, kde sa dražba konala, uviedol, že list "nás zoznamuje s Einsteinovým sarkastickým humorom - s tou stránkou jeho osobnosti, ktorú si ľudia doteraz príliš často nevšímali". Usporiadatelia dražby očakávali, že sa Einsteinov list predá za 20 až 30 tisíc dolárov.

V júli 1936 vláda rakúskeho kancelára Kurta Schuschnigga podpísala s nacistickým Nemeckom dohodu, na základe ktorej do kabinetu vstúpili nacisti a zatknutí príslušníci strany NSDAP dostali amnestiu.

Výmenou za to vláda Adolfa Hitlera uznala plnú suverenitu Rakúska. V nasledujúcom období Rakúsko postupne prijímalo diskriminačné opatrenia voči Židom a zosilovala perzekúcie tejto skupiny rakúskych občanov. V marci 1938 však Nemecko svojho suseda nakoniec pripojilo k svojmu územiu.