Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 10:45

Zomrel Vladimír Poštulka, autor legendárnych piesní ako Sladké mámení či S tím bláznem si nic nezačínej

  • Poštulka zomrel dva dni po svojich narodeninách.
  • Jeho texty spievali Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Petr Spálený, Hana Zagorová, Věra Špinarová či Marie Rottrová.
Zomrel Vladimír Poštulka, autor legendárnych piesní ako Sladké mámení či S tím bláznem si nic nezačínej
Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Dva dni po svojich 76. narodeninách zomrel textár, scenárista a spisovateľ Vladimír Poštulka. Jeho román Hřbitovní kvítí na smotane získal Cenu Josefa Škvoreckého, v poslednej dobe sa autor populárnych piesní venoval najmä písanu o jedle, uvádza iDnes.cz.

Jeho texty spievali Pavel Bobek, Hana a Petr Ulrychovi, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Petr Spálený, Yvonne Přenosilová, Hana Zagorová, Věra Špinarová či Marie Rottrová.

Známu piesen Sladké mámení si pripomeňte v jej asi nazjnámejšom prevedení:

Ostravský rodák Poštulka, ktorého si diváci pamätajú aj z úlohy čašníka vo filme Jak básnící čekají na zázrak, zomrel v pražskej nemocnici na následky pádu, pri ktorom sa v zime udrel do hlavy. Od tej doby bol v kóme.

Medzi najslávnejšie piesne, ktoré otextoval, patrí Sladké mámení, Veď mě dál, Cesto má, Nedělní ráno, Nechoď do kláštera, Bludička Julie, Měli jsme se potkat dřív, S tím bláznem si nic nezačínej, Pojď stoupat jak dým, Pojď dál a zpívej alebo Léta letí.

Napísal tiež divadelné hry Děti noci, Dynamit či O princezně loupežnici, podieľal sa na scenároch filmov Evžen mezi námi a Všetko alebo nič. Knižně vydal Blues pro Stalina, Dějiny pornografie v datech alebo Půdorys harému.

Od 90. rokov sa Poštulka venoval kulinárskej publicistike. Vydal svoje Labužníkovy historky, potom písal internetové Zápisky labužníka. Posledný príspevok pridal pred svojou nehodou, 30. decembra 2018.