Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 10:45

Zomrel Vladimír Poštulka, autor legendárnych piesní ako Sladké mámení či S tím bláznem si nic nezačínej

  • Poštulka zomrel dva dni po svojich narodeninách.
  • Jeho texty spievali Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Petr Spálený, Hana Zagorová, Věra Špinarová či Marie Rottrová.
Zomrel Vladimír Poštulka, autor legendárnych piesní ako Sladké mámení či S tím bláznem si nic nezačínej
Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Dva dni po svojich 76. narodeninách zomrel textár, scenárista a spisovateľ Vladimír Poštulka. Jeho román Hřbitovní kvítí na smotane získal Cenu Josefa Škvoreckého, v poslednej dobe sa autor populárnych piesní venoval najmä písanu o jedle, uvádza iDnes.cz.

Jeho texty spievali Pavel Bobek, Hana a Petr Ulrychovi, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Petr Spálený, Yvonne Přenosilová, Hana Zagorová, Věra Špinarová či Marie Rottrová.

Známu piesen Sladké mámení si pripomeňte v jej asi nazjnámejšom prevedení:

Ostravský rodák Poštulka, ktorého si diváci pamätajú aj z úlohy čašníka vo filme Jak básnící čekají na zázrak, zomrel v pražskej nemocnici na následky pádu, pri ktorom sa v zime udrel do hlavy. Od tej doby bol v kóme.

Medzi najslávnejšie piesne, ktoré otextoval, patrí Sladké mámení, Veď mě dál, Cesto má, Nedělní ráno, Nechoď do kláštera, Bludička Julie, Měli jsme se potkat dřív, S tím bláznem si nic nezačínej, Pojď stoupat jak dým, Pojď dál a zpívej alebo Léta letí.

Napísal tiež divadelné hry Děti noci, Dynamit či O princezně loupežnici, podieľal sa na scenároch filmov Evžen mezi námi a Všetko alebo nič. Knižně vydal Blues pro Stalina, Dějiny pornografie v datech alebo Půdorys harému.

Od 90. rokov sa Poštulka venoval kulinárskej publicistike. Vydal svoje Labužníkovy historky, potom písal internetové Zápisky labužníka. Posledný príspevok pridal pred svojou nehodou, 30. decembra 2018.

Ticketportal.sk