Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 12:05

Na povrch vyšlo stáročia ukryté tajomstvo majstra Leonarda da Vinciho

"Je to skutočná revolúcia na poli štúdií o Leonardovi," uviedol riaditeľ galérie.

Na povrch vyšlo stáročia ukryté tajomstvo majstra Leonarda da Vinciho
Zdroj: Reuters

Taliansky renesančný maliar Leonardo da Vinci je považovaný za jedného z najznámejších ľavákov v dejinách. Podľa novej štúdie odborníkov z galérie Uffizi vo Florencii, bol však v skutočnosti obojručný. Písať, kresliť a maľovať bol podľa vedcov schopný rovnako dobre ľavou, ale aj pravou rukou, informovala agentúra AFP.

V galérii si pozrite fotografie, ktoré odhaľujú proces skúmania ako majster pracoval:

"Je to skutočná revolúcia na poli štúdií o Leonardovi," uviedol riaditeľ galérie Uffizi Eike Schmidt. "Teraz vieme, že Leonardo pracoval oboma rukami a nie len ľavou," dodal.

Na to, že bol renesančný maliar obojručný, prišli historici umenia už po štúdii jeho prvého známeho diela - kresby datovanej na 5. augusta v roku 1473, kedy mal Leonardo 21 rokov. Umelec na nej zachytil údolie rieky Arno neďaleko Florencie.

​Na kresbe sú dva krátke texty napísané rukou slávneho renesančného majstra. Kým ten na prednej strane napísal Leonardo podľa vedcov ľavou rukou, ten na zadnej pravou. Podľa odborníkov to dokazuje, že bol schopný bez problémov používať obe ruky.

Ako v prípade mnohých obojručných ľudí sa Leonardo da Vinci narodil ako ľavák, odmalička ho však učili písať a kresliť pravou rukou, uviedla historička umenia Cecilia Frosininiová.

S použitím infračerveného svetla odborníci navyše odhalili, že na zadnej strane toskánskej krajiny sa ešte nachádzala Leonardova skica uhľom, na ktorej zachytil krajinu s mostom. Nie je jasné, či sám autor následne kresbu vygumoval, alebo či v priebehu stovky rokov vybledla natoľko, až takmer zmizla.

Nový objav vedci oznámili pri príležitosti blížiaceho sa 500-ročného výročia smrti majstra Leonarda da Vinciho. Mnoho múzeí a galérií po celom svete si chce výstavami a ďalšími kultúrnymi akciami pripomenúť život a dielo renesančného majstra, ktorého najznámejším dielom je Mona Lisa. Oslavy budú najväčšie v Taliansku, kde sa Leonardo da Vinci 15. apríla v roku 1452 narodil a vo Francúzsku, kde 2. mája v roku 1519 zomrel.

Ticketportal.sk