Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2019, 10:01

Zomrel priekopník rockabilly, americký spevák a skladateľ Billy Adams

Billy Adams bol jedným z priekopníkov hudobného štýlu rockabilly, ktorého vplyv je zrejmý u Elvisa Presleyho, Buddyho Hollyho a členov kapely The Beatles, ale napríklad aj u Freddieho Mercuryho.

Zomrel priekopník rockabilly, americký spevák a skladateľ Billy Adams
Zdroj: Reprofoto/YouTube - 1lenny, Flickr

Jeden z priekopníkov hudobného štýlu rockabilly, americký spevák, člen Siene slávy rockabilly Billy Adams, zomrel v sobotu 30. marca vo veku 79 rokov.

Je autorom piesne Rock, Pretty Mama - jednej zo základných piesní hudobného štýlu rockabilly, ktorý sa stal základom pre vznik mnohých ďalších žánrov populárnej hudby od 60. rokov minulého storočia.

Pieseň Rock, Pretty Mama si vypočujte aj vo videu:

Vplyv rockabilly je zrejmý u Elvisa Presleyho, Buddyho Hollyho a členov kapely The Beatles, ale napríklad aj u Freddieho Mercuryho zo skupiny Queen v známom hite Crazy Little Thing Called Love.

Vyrastal v rodine baníka v skromných podmienkach

Billy Adams sa narodil 6. marca 1940 v mestečku Redbush v americkom štáte Kentucky. Vyrastal v rodine baníka a mal 13 súrodencov. Otec budúceho predstaviteľa rockabilly pracoval v uhoľnej bani Van Lear, ktorá sa spomína aj v známej piesni Coal Miner Daughter od Lorrety Lynnovej.

V skromných podmienkach sa Billy Adams zoznamoval s hudbou najmä prostredníctvom rozhlasovej relácie Grand Ole Opry, vysielanej každú sobotu večer na vlnách rádia WSM z mesta Nashville, štát Tennessee.

Jeho hudobné začiatky aj preto najviac ovplyvnili speváci a hudobníci štýlu country ako Bill Monroe, Jimmie Rodgers či Merle Travis. Pre zdravotné problémy Adamsovho otca, spôsobené prácou v bani, sa rodina presťahovala do kentuckého okresu Greenup County.

Tam si ako 12-ročný požičal od suseda gitaru a už v roku 1952 hral v miestnom rozhlase. V roku 1954 založil Billy Adams spolu s bratom Charlesom a Curtisom Mayom v kapelu Rock & Roll Boys.

Inšpirácia vlakmi viedla k zloženiu hitu

Zložil svoju slávnu pieseň Rock, Pretty Mama, pri písaní ktorej sa podľa vlastných slov inšpiroval počúvaním vlakov prechádzajúcich popri svojom dome. Kapela vydala túto skladbu v roku 1957 ako singel a následne rozbehla prvé koncertné turné.

Medzi jeho ďalšie skladby, ktoré nahral koncom 50. rokov, patria You Heard Me Knocking, True Love Will Come Your Way a You Gotta Have a Duck Tail.

Začiatkom 60. rokov minulého storočia sa Billy Adams vytratil zo scény. Od roku 1965 a nasledujúcich viac ako 40 rokov sa venoval evanjelizácii, cestoval po USA a skladal gospelové a countryové piesne.

Na scénu sa vrátil v roku 2000, keď vydal album Legacy. Kolekciu rockabilly skladieb vydala spoločnosť Screen Door Records. V tom istom roku uviedli Adamsa do Siene slávy rockabilly.

Následne začal účinkovať na festivaloch v Spojených štátoch i Británii. V roku 2002 vydalo hudobné vydavateľstvo Sanctuary Records retrospektívny album Adamsovej kariéry Rockin' Thru The Years.