Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2019, 09:31

Zdegenerovaní divosi a barbari: Brigitte Bardotovej hrozí ďalšie stíhanie za rasistické výroky

  • Bardotová odsúdila zlé zaobchádzanie so zvieratami, urazila však obyvateľov francúzskeho ostrova výrazmi ako "zdegenerovaní divosi".
  • Ministerka pre zámorské územia výroky označila za "hrubý rasizmus, ktorý nemá miesto vo verejnej diskusii".
  • Herečka bola v minulosti päťkrát odsúdená za podnecovanie rasovej nenávisti, a to najmä za vyhlásenia proti moslimom.
Zdegenerovaní divosi a barbari: Brigitte Bardotovej hrozí ďalšie stíhanie za rasistické výroky
Zdroj: Reuters

Francúzska herečka Brigitte Bardotová vyvolala pobúrenie svojím tvrdením, že obyvatelia francúzskeho ostrova Réunion sú "zdegenerovaní divosi". Ministerka pre zámorské územia Annick Girardinová aj miestny policajný prefekt chcú teraz na herečku podať trestné oznámenie. Informovala o tom spravodajská televízia BFM.

V otvorenom liste adresovanom prefektovi ostrova chcela Bardotová odsúdiť zlé zaobchádzanie so zvieratami, pričom však urazila obyvateľov Réunionu. Píše o nich totiž ako o "zdegenerovaných", spomína ich "barbarské tradície" voči zvieratám a zmieňuje sa aj o "diablovom ostrove".

V reakcii na list, ktorého autenticitu potvrdil aj Bardotovej štáb, ministerka Girardinová uviedla, že "takýto hrubý rasizmus nemá miesto vo verejnej diskusii".

Vo svojom liste 84-ročná Brigitte Bardotová spomína aj "reminiscencie na kanibalizmus minulých storočí", či "zdegenerované obyvateľstvo, stále nasiaknuté zvykmi predkov a barbarskými tradíciami, ktoré im sú vlastné".

Táto aktivistka za práva zvierat, ktorá bola v minulosti päťkrát odsúdená za podnecovanie rasovej nenávisti, a to najmä za vyhlásenia proti moslimom, v liste píše o Réunione ako o diablovom ostrove, pričom osobitne poukazuje na osud vyhradený tam pre psov a mačky.

Spomína aj sviatky indických Tamilov sprevádzané rituálnym stínaním hláv kozám a capom a hádzaním ich vnútorností do mora, čo láka žraloky.

Ericka Bareigtsová, ktorá je v poslankyňou za Socialistickú stranu a vo francúzskom parlamente zastupuje práve Réunion, v reakcii na herečkin list napísala, že tie "opovržlivé poznámky dokazujú úplné nepochopenie Réuniončanov" aj Bardotovej "sklon k nehumánnosti".

Upozornila, že herečka "bojuje proti krutosti voči jednému (živočíšnemu) druhu, ale v skutočnosti ju pritom sama používa, len iným spôsobom, proti svojim spoluobčanom".

BFM informovala, že mnohí ostrovania vo svojich reakciách na sociálnych sieťach Bardotovú kritizovali za jej rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti.

Bardotová sa priatelí s Jeanom-Marie Le Penom - bývalým vodcom krajne pravicového Národného frontu. Veľmi často útočí na židovskú a moslimskú komunitu vo Francúzsku, a to kvôli ich rituálnemu porážaniu zvierat.

Ticketportal.sk