Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2019, 11:24

Zomrel známy český filatelista, majiteľ najvzácnejšej československej známky

Patril do prestížneho klubu majiteľov filatelistických rarít, ktorého členkou je aj britská kráľovná

Zomrel známy český filatelista, majiteľ najvzácnejšej československej známky
Zdroj: Jan Zatorsky, MAFRA

Vo veku 76 rokov zomrel na následky mozgovej príhody známy český zberateľ známok Ludvík Pytlíček, ktorého stomiliónová zbierka obsahovala aj najvzácnejšiu československú známku, píše webová stránka televízie Nova.

Pytlíčkovo úmrtie potvrdila v stredu ráno pre denník Blesk jedna z jeho príbuzných. Filatelista mal mozgovú príhodu krátko pred vlaňajšími Vianocami, našli ho v bezvedomí neďaleko jeho domu.

Pytlíček mal najrozsiahlejšiu zbierku československých známok z rokov 1919-38, ktorú dával dohromady takmer celý svoj život. Patril tiež do prestížneho klubu majiteľov filatelistických rarít Club 100 de Monte Carlo de l'Elité de la Philatelie, ktorého členkou je aj britská kráľovná, približuje spravodajský server tn.nova.cz.

V galérii si pozrite poklady zo zbierky Ludvíka Pytlíčka:

​Celá Pytlíčkova zbierka mala hodnotu presahujúcu 100 miliónov českých korún (okolo 3,87 milióna eur). Jej súčasťou bola aj najvzácnejšia československá známka - štvorkoruna s prevrátenou pretlačou z roku 1919. Tú sa vlani v marci podarilo vydražiť za 7,8 milióna Kč (zhruba 300-tisíc eur).
V predchádzajúcich rokoch Pytlíček zbierku postupne rozpredával, jeho deti vraj nezdedili nadšenie pre filateliu, uzatvára televízia Nova.