Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2022, 00:00

Ty si taký šikovný, to si naozaj urobil sám? Domáci majstri stále nevyhynuli

  • Domáci majstri boli, sú a budú.
  • Napriek tomu, že si všetko môžu kúpiť, majú radosť z toho, čo si urobili sami.
  • Aj keď časy ich najväčšej slávy, keď doma vyrábali rýchlovarné kanvice a kosačky na trávu, sa už nevrátia. Teda dúfajme.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Ty si taký šikovný, to si naozaj urobil sám? Domáci majstri stále nevyhynuli
Zdroj: Dreamstime

Hovorí sa im domáci majstri. Alebo, inšpirované českými susedmi, kutilovia. Pre niekoho je ten výraz trochu hanlivý. Niekto ho, naopak, používa, keď je vhodné prejaviť nadšenie: Ty si taký šikovný, to si naozaj urobil sám?

​Väčšina z nás si domáceho majstra predstaví ako muža vyššieho veku, ktorého záhradu zdobí veterník z plastových fliaš, medveď vyrezaný z pňa a kôlňa plná predmetov, o ktorých dôležitosti je presvedčený iba on sám.

Inými slovami strýca, ktorý sa zasekol v čase, keď sa väčšina bežných vecí nedala zohnať. Avšak pozor, to je veľmi zjednodušené vnímanie fenoménu majstrovania. V skutočnosti má mnoho atraktívnych podôb.

Podľa výskumu agentúry NMS Market Research domáci majstri skutočne nie sú vymierajúci živočíšny druh. Opýtaní v prieskume často uvádzali, že keby mali čas a priestor, radi by sa venovali vlastnoručnej výrobe rôznych vecí alebo opravám a zlepšovaniu domova oveľa častejšie.

Tiež sa zhodli, že obdobie pandémie doba v nich tieto chute podporilo. Svedčia o tom aj údaje z najväčších e-shopov, ktoré hlásia, že predvlani pri prvej vlne pandémie stúpol predaj náradia až o stopäťdesiat percent.

Vŕtačky, píly, rebríky...

„Je tu stále veľa chlapov, ktorí si vedia doma niečo opraviť a vyrobiť. Práve z nich žijú hypermarkety a rôzne televízne relácie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.