Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2019, 09:16

Zomrel jeden najinšpiratívnejších umelcov, popredný avantgardný režisér Jonas Mekas

Mekas sa poznal s osobnosťami ako Jacqueline Kennedyová, John Lennon a Andy Warhol, Kennedyová mu dokonca umožnila nakrútiť film o svojej rodine.

Zomrel jeden najinšpiratívnejších umelcov, popredný avantgardný režisér Jonas Mekas
Zdroj: TASR/AP

V stredu vo veku 96 rokov zomrel americký režisér, kritik a básnik litovského pôvodu Jonas Mekas, považovaný za krstného otca modernej americkej filmovej avantgardy. Informoval o tom americký filmový inštitút Anthology Film Archives, ktorého bol Mekas spoluzakladateľom.

Mekas, ktorý prežil pobyt v nacistickom pracovnom tábore, našiel po utečeneckých rokoch nový domov v New Yorku, kde sa okrem nakrúcania predovšetkým dokumentárnych filmov venoval mnohým aktivitám, vrátane vedenia avantgardného kina a centra pre ochranu kinematografie.

Mekas sa poznal s osobnosťami ako Jacqueline Kennedyová, John Lennon a Andy Warhol. Kennedyová mu umožnila nakrútiť film o svojej rodine. Vznikol tak krátkometrážny dokument This Side of Paradise. Warholovi pomohol s nakrútením filmu Empire, osemhodinového nemého portrétu newyorského mrakodrapu Empire State Building (ukážku tvorby portrétu si pozrite vo vidiu vyššie).

Pozrite si ukážku jeho práce a tvorby portrétu Empire:

Medzi jeho obdivovateľov patria aj režiséri ako Martin Scorsese alebo Jim Jarmusch, ktorý zosnulého Mekasa označil za jedného z najinšpiratívnejšie umelcov, akého kedy stretol.