Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2019, 00:00

Preraz jej nohu tyčou. Škandál "Kráska a zviera na ľade" je najväčší v olympijskej histórii

Krasokorčuliarka si na svoju sokyňu objednala atentátnika.

Preraz jej nohu tyčou. Škandál "Kráska a zviera na ľade" je najväčší v olympijskej histórii
Zdroj: Reuters

Bývalá krasokorčuliarka Nancy Kerriganová dnes žije s manželom a svojím dlhoročným manažérom Jerrym Solomanom v Massachusetts v rozľahlom luxusnom sídle. Majú tri deti. Po narodení prvého syna Matthewa šesťkrát potratila, začala výrazne chudnúť a liečila sa z anorexie. Až potom pomocou umelého oplodnenia priviedla na svet ďalšie dve deti.

Jej niekdajšia sokyňa Tonya Hardingová býva v dome v lesoch severne od Portlandu. V roku 2010 sa ako 39-ročná tretíkrát vydala. Manžela Josepha Prica stretla v miestnej reštaurácii. O rok neskôr sa jej narodilo jediné dieťa – syn Gordon.

Hardingová a Kerriganová sa štvrť storočia nestretli. Hardingová dlho márne prosila Kerriganovú telefonicky o odpustenie za brutálny čin, na ktorom sa kedysi podieľala. Až pred piatimi rokmi jej ospravedlnenie Kerriganová nepriamo akceptovala v televíznej talk show, keď povedala: „Je čas pohnúť sa ďalej.“

V roku 1994 boli hlavnými aktérkami škandálu, ktorý svetové médiá prezentovali ako čierno-biely súboj dobra a zla. Kain a Ábel. Kráska a zviera. Snehulienka a zlá čarodejnica. Tak médiá prezentovali hlavné aktérky. Išlo o neuveriteľný mix detektívky, frašky a tragédie.

Prečo ju rovno nezabijeme?

Šiesteho januára 1994 kráčala 24-ročná Nancy Kerriganová v Detroite po tréningu pred majstrovstvami USA do šatne. Pristavila sa pri reportérovi, keď vtom sa na ňu spoza závesu vrhol neznámy muž a železnou tyčou ju začal mlátiť do pravej nohy. Minul koleno, ktoré jej mal podľa plánu roztrieštiť, ale aj tak spôsobil krasokorčuliarke ťažké pomliaždeniny.

Kerriganová sa s hrôzou zrútila na zem a vzlykajúc neustále opakovala: „Prečo ja? Prečo teraz? Pomôžte mi!“

Pokus o atentát na kandidátku olympijského zlata sa razom stal správou číslo jeden všetkých veľkých televíznych staníc a denníkov v Spojených štátoch aj vo svete.

Kerriganovú odviezli do nemocnice, preteky vzdala. O rok mladšia Tonya Hardingová odmietla, že by mala s útokom čokoľvek spoločné. Agenti FBI a CIA však postupne zhromaždi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.