Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 15:13

Milovať ženy nad päťdesiat je nemožné, tvrdí francúzsky spisovateľ

"Telo 25-ročnej ženy je mimoriadne. Telo 50-ročnej ženy už také mimoriadnej nie je," povedal Yann Moix, a tým spustil vlnu kritiky.

Francúzsky spisovateľ Yann Moix spôsobil rozruch rozhovorom, v ktorom tvrdí, že považuje za úplne nemožné milovať ženu, ktorá už mala 50 rokov, pretože je "príliš stará" a jej telo už "nie je nijako mimoriadne".

Moix, ktorý bude mať v marci 51 rokov, svojím tvrdením spustil lavínu kritických aj sarkastických reakcií na sociálnych sieťach. Autorovi vo svojich príspevkoch posielajú štipľavé odkazy najmä ženy - všetkých vekových kategórií, napísal portál BBC.

"Poviem vám pravdu. V päťdesiatich nie som schopný milovať 50-ročnú ženu ... Podľa mňa je príliš stará ... Dávam prednosť mladším ženským telám, to je všetko. Koniec. Telo 25-ročnej ženy je mimoriadne. Telo 50-ročnej ženy už také mimoriadnej nie je," povedal Moix v rozhovore pre januárové vydanie časopisu Marie Claire.

Reakcie prišli takmer okamžite. Mnohí románopisca obvinili zo sexizmu a kritizovali ho za to, že si zamieňa sex s láskou. Napríklad francúzska komička Marina Foisová na Twitteri spočítala, že má ešte presne jeden rok a 14 dní na to, aby sa so spisovateľom mohla vyspať a splnila jeho vekové kritériá.

Iné ženy, ktoré už päťdesiatku prekročili, naopak spisovateľovi odkázali, že si vydýchli, že z jeho hľadáčika vypadli. Niektoré užívateľky Twitteru na svojich účtoch zverejnili fotografie slávnych žien ako sú herečky Halle Berryová či Julia Robertsová, ktoré už prekročili päťdesiatku, a vo svojich príspevkoch ich poľutovali, že u Moixa už nebudú mať šancu.

Moix si za svojím tvrdením stojí. Rozhlasovej stanici RTL povedal, že nemôže za to, aký má vkus. "Páči sa mi to, čo sa mi páči, ohľadom vkusu sa snáď nemusím spovedať," odpovedal redaktorom.

Podľa neho je však averzia vzájomná. "Päťdesiatničky si ma tiež nevšímajú. Majú iné starosti, než sa zaoberať neurotikom, ktorý celý deň len píše a číta. Byť so mnou nie je ľahké," dodal.

Moix je známy francúzsky spisovateľ, režisér a televízny moderátor. V roku 1996 získal Goncourtovou cenu za svoj román Jubilations vers le ciel (Jasot k nebu), so súborom poviedok Naissance (Narodenie) sa stal v roku 2013 laureátom Renaudotovej ceny.

Jeho prvý film Superstar z roku 2004 vychádzajúci z jeho románu Podium zaznamenal veľký komerčný úspech.