Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 13:34

Spacey sa nesmie priblížiť k údajnej obeti, hrozí mu päť rokov väzenia

Ak by dvojnásobného držiteľa Oscara uznal súd vinným, mohol by sa dostať za mreže až na päť rokov.

Oscarový herec Spacey sa dostal do rastúcej krízy okolo sexuálneho obťažovania v Hollywoode po tom, ako ho herec Anthony Rapp obvinil, že mu dával sexuálne návrhy ešte v roku 1986, keď mal Rapp 14 rokov.

Spacey reagoval, že sa na incident nepamätá, no ospravedlňuje sa, ak sa takéhoto správania "pod vplyvom alkoholu" dopustil. Značnú kritiku si však slávny herec vyslúžil tým, že práve do vyhlásenia súvisiaceho s obvineniami zo sexuálneho obťažovania pridal aj priznanie, že je bisexuál, no v poslednom čase sa rozhodol, že bude žiť ako gej.

Televízia CNN priniesla správu, podľa ktorej osem súčasných alebo bývalých pracovníkov na seriáli House of Cards tvrdí, že Spacey premenil jeho výrobu na "toxické" pracovisko, pričom jeden z bývalých zamestnancov herca aj obviňuje zo sexuálneho napadnutia.
Zdroj: Reuters

Veľký záujem verejnosti a médií spôsobil známy americký herec Kevin Spacey. Na malom ostrove Nantucket v americkom štáte Massachusetts predstúpil pred súd ako obvinený zo sexuálneho útoku na osemnásťročného chlapca.

Čin, ktorého sa podľa obžaloby dopustil v júli 2016, by dvojnásobného držiteľa Oscara mohol dostať za mreže až na päť rokov. Spacey sa k svojej údajnej obeti nesmie priblížiť, ďalšie pojednávanie sa uskutoční v marci, rozhodol súd.

O prípade informovala predvlani v novembri bývalá televízna moderátorka Heather Unruhová, ktorej syn v ňom figuroval ako údajná obeť. Mladíkovi, ktorý v bare na ostrove Nantucket pomáhal v kuchyni, vraj Spacey kupoval drinky, hoci pitie alkoholu je v Massachusetts povolené až od 21 rokov. Potom sa začal správať útočne a obchytkával ho.

Spacey previnenie popiera, čo potvrdil aj počas pojednávania. Na súd sa pôvodne nechcel dostaviť s odôvodnením, že jeho príchod povzbudí "negatívnu publicitu" v médiách, súd však jeho žiadosť zamietol.

V predbežnom konaní súd Spaceymu nariadil, aby sa k svojej údajnej obeti ani k jej rodine nepribližoval. Ďalšie pojednávanie ohlásil na 4. marca. Obvinený nie je povinný sa osobne dostaviť, musí byť však v dosahu. Výsledok včerajšieho rokovania Spacey odmietol komentovať.

Kauza osemnásťročného chlapca je prvá z množstva ďalších, ktoré 59-ročného herca čakajú. Spaceyho už v minulosti z obťažovania obvinilo viac ako tridsať mužov.

Ako prvý herca v októbri 2017 obvinil zo sexuálneho obťažovania o dvanásť rokov mladší americký herec Anthony Rapp, ktorého sa vraj pokúsil zviesť pred zhruba tromi desiatkami rokov.

Spacey mal vtedy 26 a Rapp 14 rokov. Spacey sa Rappovi za "nevhodné správanie" ospravedlnil.