Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 15:47 Aktualizované dňa 11.12.2018 o 18:43

Osobnosťou roka časopisu Time sú novinári. Spomína sa aj Kuciak

Time predstavil osobnosť roka. Sú ňou novinári.

Osobnosťou roka časopisu Time sú novinári. Spomína sa aj Kuciak
Zdroj: Reuters

Osobnosťou roka časopisu Time sa tento rok stali novinári, ktorí sa podľa denníka postavili za pravdu a presadzovali fakty.

O titul sa delí zavraždený saudskoarabský žurnalista Džamal Chášukdží, dvaja väznení barmskí reportéri pracujúci pre agentúru Reuters alebo novinári z amerického denníka Capital Gazette, v ktorého redakcii tento rok v júni zabil strelec päť ľudí.

V časopise Time je spomínaný aj Ján Kuciak. „Štyria novinári boli zavraždení v EÚ od začiatku roka. Vo februári našla polícia telo investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Pár 27-ročných ľudí zastrelili v dome, v ktorom si chceli založiť svoju rodinu,“ napísal Time.

Chášukdží, ktorý písal pre americký denník The Washington Post a vo svojich textoch kritizoval saudského korunného princa Muhammada bin Salmána, bol začiatkom októbra na konzuláte svojej krajiny v Istanbule brutálne zavraždený.

Rijád dva týždne tvrdil, že novinár odišiel z konzulátu živý, neskôr ale priznal, že bol zavraždený. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) tvrdí, že objednávateľom činu bol korunný princ.

"Statný muž so šedivou briadkou a láskavým vystupovaním sa odvážil nesúhlasiť s vládou svojej krajiny. Povedal svetu pravdu o brutalite (vlády) voči tým, ktorí by prehovorili. A bol za to zabitý," napísal dnes v úvode časopis Time o saudskoarabskom novinárovi.

Magazín okrem iného ocenil filipínsku reportérku Mariu Ressaovú, ktorá zdokumentovala protidrogové ťaženie prezidenta Rodriga Duterteho. Podľa ochrancov ľudských práv bolo počas policajných zásahov na Filipínach zabitých 12-tisíc ľudí.

Svetoznámy časopis Time pravidelne už od roku 1927 vyberá osobnosti alebo hnutia, ktoré najviac ovplyvnili správy a svet. A to bez ohľadu na to, či ide o vplyv pozitívny alebo negatívny.

V uplynulých rokoch sa sa do výberu zaradili napríklad hnutie #MeToo, Hillary Clintonová, generálny riaditeľ Amazonu Jeff Bezos, čínsky prezident Si Ťin-pching, aktivisti Black Lives Matter, či Beyoncé.

V galérii si pozrite desiatku (shortlist) Time roka 2018: