Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2018, 10:02

Prelomový omyl, ktorý si nikto v histórii nevšimol. Odhalili zásadnú chybu portrétu van Gogha

  • Odborníci v rámci televíznej relácie prišli k tomu, že fotografia nezobrazuje slávneho maliara.
  • "Otázku, či by to nemohol byť niekto iný, si nikto nepoložil. Nikto o tom nikdy nepochyboval," uviedol vedúci výskumného tímu.
Prelomový omyl, ktorý si nikto v histórii nevšimol. Odhalili zásadnú chybu portrétu van Gogha
Zdroj: TASR/AP

Na snímke považovanej za jeden z dvoch známych fotografických portrétov maliara Vincenta van Gogha, nie je slávny umelec, ale jeho brat Theo. K tomuto záveru prišli odborníci, ktorí známu fotografiu podrobne skúmali.

Ich analýzu zverejnilo holandské Van Goghovo múzeum. Je známe, že maliar Vincent van Gogh (1853-1890) sa nerád nechával fotografovať, najmä v neskoršom veku. Jednu z dvoch doteraz známych portrétových snímok teraz preskúmali forenzní experti a zistili, že na ňom nie je Vincent, ale jeho mladší brat.

Túto fotografiu objavil belgický kunsthistorik Mark Edo Tralbaut a prvýkrát ju prezentoval na výstave v roku 1957. Podľa neho zobrazovala Vincenta van Gogha vo veku 13 rokov a bola vytvorená okolo roku 1866 v Belgicku.

"Otázku, či by to nemohol byť niekto iný, si nikto nepoložil. Nikto o tom nikdy nepochyboval, a to aj preto, že chlapec na fotografii sa podobá na Vincenta na ďalšej snímke, kde má 19 rokov," uviedol vedúci výskumného tímu Teio Meedendorp.

O identite chlapca na snímke sa začalo debatovať až v roku 2014, kedy oba domnelé portréty Vincenta van Gogha porovnávali odborníci v rámci televíznej relácie a dospeli k tomu, že fotografie nezobrazujú tú istú osobu.

Pochybnosti posilnil tiež objav, že ateliér, kde bola snímka vyfotená, začal na danom mieste fungovať až v roku 1870, keď už mal Vincent van Gogh 17 rokov. "Veľmi ma prekvapilo, keď som sa dopočul, že na tej fotografii je veľmi pravdepodobne môj prapradedo Theo, a nie Vincent. Ale som rád, že záhada je konečne vyriešená," povedal Willem van Gogh, ktorý s Van Goghovým múzeom spolupracuje ako poradca správnej rady.

Zdroj: Wikimedia/ Jacobus Marinus Wilhelmus (J.M.W.) de Louw (1823-1907)
​Jediná nespochybniteľná fotografia Vincenta van Gogha ho zachytáva devätnásťročného.

Vďaka zisteniu múzea teda teraz existuje už len jediná nespochybniteľná fotografia Vincenta van Gogha - tá pochádza z roku 1873 a maliara zachytáva ako devätnásťročného.

Ticketportal.sk