Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2018, 14:16

Dosiaľ neznámy list Alberta Einsteina odhalil jeho skryté obavy. Tie sa o desaťročie naplnili

  • Dosiaľ neznámy list z vlastníctva anonymného zberateľa pôjde na budúci týždeň do dražby v Jeruzaleme.
  • Nacisti Einsteinovu prelomovú prácu vrátane jeho teórie relativity zavrhovali ako "židovskú fyziku".
Dosiaľ neznámy list Alberta Einsteina odhalil jeho skryté obavy. Tie sa o desaťročie naplnili
Zdroj: idnes.cz

Viac než desaťročie pred nástupom nacistov k moci v Nemecku bol fyzik Albert Einstein už na úteku a obával sa o budúcnosť svojej krajiny. Vyplýva to z novozverejneného rukopisného listu tohto držiteľa Nobelovej ceny, informovala v piatok tlačová agentúra AP.

Zažívame hospodárske i politické temno, napísal vtedy Einstein

Jeho dlhoročného priateľa, nemeckého ministra zahraničných vecí Walthera Rathenaua, takisto židovského pôvodu, len nedávno predtým - v júni 1922 - zavraždili pravicoví extrémisti a polícia známeho vedca varovala, že jeho život by mohol byť tiež ohrozený.

Einstein preto utiekol z Berlína a skrýval sa na severe Nemecka. Počas tohto obdobia napísal predmetný list adresovaný jeho mladšej sestre Maji a upozornil v ňom na nebezpečenstvo vzrastajúceho nacionalizmu a antisemitizmu už roky pred nástupom nacistického vládnutia.

Táto situácia napokon prinútila Einsteina nadobro odísť z Nemecka a usadiť sa v Spojených štátoch. "Nikto nevie, kde sa nachádzam, považujú ma za nezvestného. Zažívame hospodárske i politické temno, takže som šťastný, že môžem byť mimo toho všetkého," napísal Einstein v auguste 1922.

Dosiaľ neznámy list z vlastníctva anonymného zberateľa pôjde na budúci týždeň do dražby v Jeruzaleme. Predpokladá sa, že list bez spiatočnej adresy bol napísaný v prístavnom meste Kiel pred tým, ako sa Einstein vydal na dlhú prednáškovú cestu po Ázii.

V Nemecku bol "židovský fyzik", v zahraničí ho ocenili

"Neobávaj sa o mňa, ani ja sa neobávam. Ľudia sú veľmi znepokojení. V Taliansku je to najmenej rovnako zlé (ako v Nemecku)," napísal vedec. Koncom roku 1922 udelili Einsteinovi Nobelovu cenu za fyziku.

Keď sa nacisti dostali k moci a začali schvaľovať zákony proti Židom, hodlali sa zbaviť aj židovských vedcov. Einsteinovu prelomovú prácu vrátane jeho teórie relativity zavrhovali ako "židovskú fyziku".

Einstein sa zriekol svojho nemeckého občianstva v roku 1933 po tom, ako sa Adolf Hitler stal kancelárom. Fyzik našiel svoj druhý domov v Spojených štátoch, kde žil až do smrti v roku 1955.

Po vojne odmietol ponuku stať sa prvým prezidentom novozaloženého štátu Izrael, ale svoje osobné písomnosti odkázal Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.