Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 14:25 Aktualizované dňa 01.10.2018 o 14:35

Zomrel najväčší umelec 20. storočia. Charles Aznavour pracoval s Edith Piaf, inšpiroval Eltona Johna

  • Aznavour bol vyhlásený najväčším umelcom 20. storočia podľa televízie CNN.
  • Spolupracoval s Edith Piaf, pre ktorú napísal mnoho piesní.
  • Spieval v šiestich jazykoch a mal vplyv na svetoznámych umelcov, od Eltona Johna cez Sammyho Davisa Jr., Raya Charlesa až po Celine Dion.
Zomrel najväčší umelec 20. storočia. Charles Aznavour pracoval s Edith Piaf, inšpiroval Eltona Johna
Zdroj: Reuters

Vo veku 94 rokov zomrel francúzsky spevák Charles Aznavour. Podľa portálu denníka France Soir zomrel v pondelok v Paríži. Aznavourova hudobná kariéra trvala 80 rokov. Počas nej skomponoval viac ako 1000 piesní, hral v 80 filmoch a vystupoval v 94 krajinách sveta.

Svoje piesne spieval a nahrával v ôsmich jazykoch. Pred desiatimi rokmi podnikol rozlúčkové turné, ale z hudobnej scény sa celkom nestiahol, i keď vždy vyhlasoval, že nechce "zomrieť na javisku".

V roku 2015 nahral svoj 51. štúdiový album. Jeho prvá platňa vyšla v roku 1953. Za celú svoju kariéru na celom svete predal 180 miliónov platní a CD nosičov.

V máji tohto roku Aznavoura hospitalizovali v meste Nimes po fraktúre, ktorú utrpel pri páde vo svojom dome v Mouries v departemente Bouches-du-Rhône.

Pripomeňte si jeho najznámejšiu pieseň La Boheme:

Umelec 20. storočia

Charles Aznavour sa narodil roku 1924 v Paríži, v deviatich rokoch odišiel z domu a v dvanástich už hral vo filme nakrútenom na motíve románu Gombíková vojna.

Počas vojny, v nacistami okupovanom Paríži, spieval v kabaretoch, zatiaľ čo jeho arménski rodičia doma ukrývali nielen svojich krajanov, ale aj Židov, Rusov alebo komunistov.

Aznavour bol vyhlásený najväčším umelcom 20. storočia podľa televízie CNN a dostal množstvo cien a rádov od Zlatého leva z Benátok po najvyššie francúzske vyznamenanie, teda Rád čestnej légie.

Po vojne úzko spolupracoval s Edith Piaf, pre ktorú napísal mnoho piesní, začiatkom päťdesiatych rokov sa osamostatnil a postupne zaznamenal úspech po celom svete. Možno aj vďaka tomu, že spieval v šiestich jazykoch.

Inšpiroval Eltona Johna, Sammyho Davisa Jr., Raya Charlesa aj Celine Dion

Jeho piesne ovplyvnili mnoho svetoznámych umelcov, ktorí ich tiež nahrali - od Eltona Johna cez Sammyho Davisa Jr., Raya Charlesa až po Celine Dion. Jednu z jeho najznámejších skladieb, La Boheme, naspievala v češtine Hana Hegerová.

Aznavour okrem hudobnej kariéry pokračoval aj v hraní. Asi najznámejšia je jeho úloha v snímke Françoise Truffauta z roku 1960 Strieľajte na pianistu, objavil sa však aj vo filmoch Čas vlkov, Honba za gitarami, Plechový bubienok alebo Čarovný vrch.

Spevák sa celý život hlásil k svojmu arménskemu pôvodu, a tak si do životopisu mohol napísať, že bol okrem iného diplomatom. Od roku 1995 bol stálym vyslancom UNESCO pre Arménsko a v roku 2009 sa stal arménskym veľvyslancom OSN vo Švajčiarsku.

Ticketportal.sk