Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2018, 18:30

Je na škodu, že lásku a čas s deťmi sa snažíme vykompenzovať peniazmi, hovorí psychologička

Pozrite si v HNtelevízii rozhovor s psychologičkou Erikou Tkáčovou o materstve a výchove detí.

Ako sa v posledných rokoch zmenil pohľad na výchovu? Ako sa dnes pozerajú ľudia na tých, čo deti nechcú mať? Aký je ideálny model výchovy dieťaťa? V HNtelevízii sme sa aj o týchto témach rozprávali s psychologičkou Erikou Tkáčovou. 

Prístup ľudí k rodičovstvu sa podľa psychologičky rokmi mení. "Do roku 1989 bola situácia taká, že ľudia vyštudovali školu a potom prišlo zakladanie rodiny, ženy začali rodiť deti a muži išli do práce. Dnes je to iné, ľudia majú viac možností, otvoril sa svet. Vďaka novým trendom sa posúvajú aj rodičovské povinnosti," hovorí Tkáčová.

Doba je iná aj v prístupe k výchove detí. "Každý rodič chce dieťaťu dopriať to najlepšie, otázne je, čo to znamená," tvrdí psychologička. 

Rodičia dnes podľa nej vychádzajú z niečoho iného, ako rodičia v minulosti. "Naši rodičia vychádzali z vojnového obdobia, boli opatrní, skromní a držali spolu. My vychádzame dnes z materiálne bohatej spoločnosti, ktorá si dopraje luxus. Niekedy je to na škodu, že lásku a čas s deťmi sa snažíme vykompenzovať peniazmi, ale toto nie je niečo, čo na tie deti platí," doplnila Erika Tkáčová.