Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 16:09 Aktualizované dňa 16.08.2018 o 16:36

Zomrela kráľovná soulu Aretha Franklinová, podľahla rakovine pankreasu

  • Franklinová počas kariéry získala 18 cien Grammy. V roku 1987 sa stala prvou ženou, ktorú uviedli do Rokenrolovej siene slávy.
  • Udelili jej prezidentskú medailu slobody - najvyššie civilné vyznamenanie v USA.
  • Piesňou Respect si získal ohlas u feministiek a tiež u diskriminovaného černošského obyvateľstva a stala sa hymnou afroamerického hnutia za rovnaké ľudské práva.
Zomrela kráľovná soulu Aretha Franklinová, podľahla rakovine pankreasu
Zdroj: TASR/AP

Vo veku 76 rokov zomrela vo štvrtok americká soulová speváčka Aretha Franklinová. Príčinou smrti bola rakovina pankreasu v pokročilom štádiu, informovala agentúra AP.

Podľa vyhlásenia rodiny sprostredkovaného agentúre AP jej hovorkyňou Gwendolyn Quinnovou zomrela Franklinová vo svojom dome v Detroite ráno o 09.50 h miestneho času.

"V jednom z najtemnejších okamihov nášho života nemôžeme nájsť vhodné slová na to, aby sme vyjadrili bolesť v našom srdci. Stratili sme hlavu a oporu našej rodiny," uvádza sa vo vyhlásení rodiny zosnulej.

Franklinová, viacnásobná držiteľka ceny Grammy, ktorej kariéra trvala šesť desaťročí, bola v uplynulých dňoch obklopená svojimi najbližšími. Rodina speváčky, ktorá sa v poslednom čase zdržiavala už len vo svojom dome v Detroite, požiadala nedávno verejnosť o "modlitby a rešpektovanie súkromia".

Franklinovej, ktorú prezývajú "kráľovná soulu", diagnostikovali v roku 2010 rakovinu. Posledný raz vystupovala vlani v novembri pre Nadáciu Eltona Johna na podporu výskumu AIDS v New Yorku. Z obdivu k Arethe Franlinovej sa v minulosti vyznali také hviezdy ako Whitney Houston, Alicia Keys či Annie Lennox.

Od spievajúceho dievčaťa k legende

Soulová legenda sa narodila 25. marca 1942 v Memphise v štáte Tennessee. Mladosť prežila na severe Ameriky v Detroite, kde bol jej otec Clarence Franklin významným kazateľom.

Po skorom rozvode rodičov a úmrtí matky dohliadala na výchovu Arethy a jej dvoch sestier hlavne babička. Dievčatá napriek tomu vyrastali v inšpiratívnom prostredí. Otec sa totiž úzko priatelil s Martinom Lutherom Kingom či gospelovými umelkyňami Mahaliou Jackson a Clarou Ward.

Medzi prvými, ktorí počuli talentované černošské dievča spievať, boli veriaci v baptistickom kostole, kde vystupovala s gospelovým zborom. Prvý singel jej vyšiel v 18. rokoch, keď už bola dvojnásobnou matkou (prvé dieťa mala v 14. rokoch).

Jedna z Franklinovej najznámejších piesní I say a little prayer:

S prestupom k hudobnému vydavateľstvu Atlantic sa dostavil Arethin prvý veľký úspech, a tým bola bluesová balada I Never Loved a Man (The Way I Love You) (1967), nasledovaná rovnomenným albumom s ďalším veľkým hitom Respect.

Táto pieseň naspievaná pôvodne Otisom Reddingom našla v podaní Franklinovej mohutný ohlas u feministiek a tiež u diskriminovaného černošského obyvateľstva a stala sa hymnou afroamerického hnutia za rovnaké ľudské práva.

Ďalšie platne Arethy Franklin s hitmi ako Chain of Fools, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman alebo Think mimoriadne postavenie tejto soulovej a bluesovej „lady“ potvrdili.

V roku 1980 si zahrala v kultovom hudobnom filme The Blues Brothers a o pár rokov neskôr aj v jeho pokračovaní.

Žiarivá kariéra

Franklinová počas svojej dlhej kariéry získala 18 cien Grammy vrátane tej za celoživotný prínos. V roku 1987 sa stala prvou ženou, ktorú uviedli do Rokenrolovej siene slávy.

V roku 2005 jej udelili Prezidentskú medailu slobody - najvyššie civilné vyznamenanie v USA. V roku 2009 spievala na inaugurácii amerického prezidenta Baracka Obamu.

Medzi jej najväčšie hity patria Respect (1967), (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (1968), I Say a Little Prayer (1968), Day Dreaming (1972), Jump to It (1982), Freeway of Love (1985), A Rose Is Still A Rose (1998) či I Knew You Were Waiting (For Me) - dueto so zosnulým britským popovým spevákom Georgeom Michaelom z roku 1987.