Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

Dubček bol naivný, Brežnevove hrozby vôbec nebral vážne. To bola jeho zásadná chyba, tvrdí historik

  • Prečo si nereálne idealizujeme osobnosť Alexandra Dubčeka? 
  • Ľudia mu verili kvôli charizme a srdečnosti, no v politike bol až príliš naivný. 
  • Prečo nebral Brežnevove hrozby o vstupe vojsk do Československa vážne? 

V januári 1968 sa Alexander Dubček stal prvým tajomníkom ÚV KSČ. "To bol vlastne post najsilnejšieho muža v Komunistickej strane. No a tým, že strana mala vedúcu úlohu zakotvenú v ústave, tým pádom to bol najvýznamenejší človek v celom Československu," hovorí o pozícii Alexandra Dubčeka historik Ústavu pamäti národa Peter Jašek. 

Bol to národný hrdina, idealista alebo typický komunistický káder? "Priniesol do politiky niečo nové. Funkcionári z 50. rokov v ľuďoch vzbudzovali hrôzu a obavy, on priniesol do politiky veľmi svieži vietor. Bol veľmi srdečný a úprimný, túto informáciu mám od ľudí, ktorí sa s nim osobne stretli. Bol srdečný, milý a charizmatický." 

Ako však zhodnotiť Dubčeka ako politika? To je omnoho komplikovanejšie, tvrdí historik. "Srdcia obyvateľov si získal svojou osobnosťou a charizmou. On tej ľudskej tvári socializmu veril, dodával týmto heslám dôveryhodnosť.

Aj preto ľudia v roku 1968 režim podporovali. Na druhej strane, túto črtu vedel omnoho menej využiť vo vrcholovej politike, v zákulisí a hlavne pri rokovaniach s predstaviteľmi Sovietskeho zväzu, ktoré boli pragmatické."

Ticketportal.sk