Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 11:10

Stanley Kubrick, autor toho najlepšieho, čo robilo éru kinematografie zlatou

  • Dnes si pripomíname výročie narodenia známeho a kultového režiséra.
  • Medzi jeho najznámejšími snímkami boli svetoznáme klenoty ako Vesmírna odysea, prepis dystopického románu Mechanický pomaranč či Osvietenie.
  • Praktický každý film, ktorý režíroval dnes patrí do učebníc kinematografie.
Stanley Kubrick, autor toho najlepšieho, čo robilo éru kinematografie zlatou

Väčšina filmov amerického režiséra Stanleyho Kubricka, ktorý sa narodil pred 90 rokmi, 26. júla 1928, patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie.

Zdroj: Reuters

​Dokázal pritom prechádzať medzi žánrami, na konte mal ako vesmírne sci-fi 2001: Vesmírna odysea (1968), prepis dystopického románu Mechanický pomaranč (1971), mrazivý horor Osvietenie (1980) alebo film Olovená vesta (1985), mnohými označovaná za vôbec najlepšiu snímku inšpirovanú vietnamskou vojnou.

Vesmírna odysea (1968):

Newyorského rodáka nasmeroval k umeniu otec, keď mu daroval fotoaparát. Najprv sa uplatnil ako fotograf, začiatkom 50. rokov zlákal Kubricka film, spočiatku nakrúcal nízkorozpočtové dokumenty.

V Hollywoode sa uchytil vďaka filmu Zabíjanie (1956) a hlavne spoluprácou s Kirkom Douglasom (Cesty slávy, 1957 a Spartakus, 1960). Potom sa presťahoval do Británie, kde sa uviedol Lolitou (1962) a protijadrovou satirou s Petrom Sellersom Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu.

Praktický každý film, ktorý Kubrick režíroval (a tiež napísal a často i produkoval), dnes patrí do učebníc kinematografie, platí to aj pre výpravnú drámu Barry Lyndon (1975).

Stanley Kubrick. Archív

​Nesmierne náročný tvorca ale postupom času len ťažko hľadal tému aj peniaze pre ďalšie filmy, medzi jeho poslednými dvomi snímkami ubehlo 12 rokov - erotická dráma Spaľujúca túžba mala premiéru v júli 1999, štyri mesiace po Kubrickovej smrti.

Vysnívaný projekt ad interim Umelá inteligencia po ňom dokončil Steven Spielberg.