Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2018, 12:16

Herca vyšetrujú pre urážku Boha a Panny Márie. Na takéto dogmy svätosti kašlem, odkázal

Herca sa zastal manžel herečky Penélope Cruzovej.

Herca vyšetrujú pre urážku Boha a Panny Márie. Na takéto dogmy svätosti kašlem, odkázal
Zdroj: Reuters, YouTube/RT

Španielsky herec Javier Bardem kritizoval miestnu justíciu za to, že predvolala na súd jeho kolegu Willyho Toleda kvôli vyjadreniu názoru na sociálnych sieťach. Podľa Bardema je v Španielsku "ohrozená sloboda slova".

Manžel herečky Penélope Cruzovej to povedal v Madride na tlačovej konferencii, ktorú usporiadal Toledo s kolegami k svojej kauze. Toleda vyšetrujú pre podozrenie z urážky náboženského cítenia, informoval španielsky rozhlas Cadena SER.

"Fakt, že sa môže toto trestať väzením, mi pripadá ako návrat do doby frankizmu," povedal Bardem na tlačovej konferencii s odkazom na obdobie frankistickej diktatúry. Toledo s kolegami usporiadal stretnutie s tlačou v priestoroch farnosti Svätého Karla Boromejského v deň, keď sa mal dostaviť na súd.

Ten bol ale kvôli štrajku španielskych sudcov odložený na 28. júna. Španielska justícia vyšetruje Toleda kvôli "urážke Boha a Panny Márie", ktorej sa údajne dopustil vlani v júli na sociálnej sieti Facebook tým, že podporil tri ženy súdené v Seville za urážku náboženského cítenia.

Tieto ženy usporiadali v roku 2014 sprievod, pripomínajúci tradičnú náboženskú procesiu a niesli obrovskú maketu vagíny. Cieľom podujatia podľa nich bolo protestovať proti patriarchálnemu zmýšľaniu v spoločnosti.

"Tri ženy sú súdené za to, že zorganizovali v Seville Procesiu neposlušné vagíny. Podľa sudkyne zosmiešnili svätosť a panenstvo Panny Márie," napísal vlani Toledo na sociálnej sieti. Dodal, že na takú dogmu svätosti "kašle" a že tento súd je "hanbou krajiny".

Na tlačovej konferencii Toledo okrem iného uviedol, že sa necíti vinný, a preto sa tiež minulý mesiac nedostavil na súd k prvému vypočutiu. "Hľa, nevykonal som žiadny zločin, a preto nemusím pred súdom vysvetľovať svoje náboženské cítenie, svoje presvedčenie, svoj spôsob myslenia, svoju sexualitu. V tom všetkom ma chráni ústava," povedal Toledo novinárom.