Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2018, 09:46 Aktualizované dňa 19.05.2018 o 20:23

Princ Harry sa oženil. Obrad bol plný emócií aj úsmevných situácií

Kráľovská svadba prebehla, princ Harry a Meghan Markleová sú manželia.

Princ Harry sa oženil. Obrad bol plný emócií aj úsmevných situácií
Zdroj: TASR/AP

Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová sa dnes vzali na kráľovskom hrade Windsor. Počas hodinu trvajúceho obradu ich za prítomnosti 600 hostí z radov kráľovskej rodiny aj celebrít oddal arcibiskup z Canterbury.

Novomanželia budú mať titul vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu. Princ Harry pri čakaní na nevestu vyzeral nervózne, komentovali dianie v kaplnke svätého Juraja moderátori prenosu BBC a všímali si to tiež užívatelia sociálnych sietí.

BBC pri pohľade na ženícha a jeho staršieho brata usúdila, že princ William možno Harrymu dáva rady na upokojenie. Podobné to bolo v roku 2011, kedy sa ženil naopak William, ktorého vtedy upokojoval Harry. Keď dnes Meghan prišla k oltáru, Harry jej podľa britských médií povedal: "Vyzeráš úžasne."

Jednoduché, elegantné a ohromujúce

Nevesta mala na sebe biele šaty s vlečkou od britskej návrhárky Clare Waightovej Kellerovej, ktorá vlani začala pracovať pre módnu značku Givenchy. Róba až do pása lichotivo obopínala postavu, zatiaľ čo sukňa s pretiahnutou vlečkou splývala v mäkkých krivkách vďaka spodničke z trojakej vrstvy hodvábnej organzy a trojštvrťové rukávy dodali nádych rafinovanej modernosti.

Fotografie šiat nájdete v galérii:

​To všetko doplnila diamantová tiara vyrobená v roku 1932 pre kráľovnú Máriu a závoj zdobený ručne vyšívanými kvetinami typickými pre jednotlivé krajiny britského Spoločenstva. Jednoduché, elegantné a ohromujúce - také sú prvé komentáre módnych expertov.

Harry mal na sebe uniformu elitného jazdeckého regimentu označovaného ako Blues and Royals, ktorý je súčasťou kráľovskej gardy.

Černošský kazateľ aj gospel vo Windsore

Počas obradu vystúpil americký biskup Michael Curry, ktorý stojí na čele americkej episkopálnej cirkvi a zbor zaspieval známu pieseň Stand by Me od amerického autora Ben E. Kinga.

"V láske je sila, nepodceňujte ju. Vie to každý, kto sa niekedy zamiloval," povedal Američan v emotívnom prejave vyslovenému rytmickým štýlom černošských kazateľov, ktorý do srdca britskej monarchie preniesol atmosféru harlemských kostolov s ich spirituálmi a gospelmi.

Bezprostredné ohlasy na sociálnych sieťach Curryho pasovali na hlavnú hviezdu Windsorského obradu, ktorá energicky narušila puritánsky upäté ovzdušie ceremoniálu zviazaného dlhoročnými tradíciami. Meghanina matka Doria Raglandová po celú dobu obradu vyzerala viditeľne dojatá, zatiaľ čo ženích a nevesta sa na seba neustále pozerali, usmievali a držali za ruky.

Meghanin otec Thomas Markle zo zdravotných dôvodov nedorazil, následne sa ale nechal počuť, že jeho dcéra "vyzerala úžasne a šťastne". Meghan nakoniec na ceste k oltáru priviedol otec ženícha, princ Charles.

Obradu sa zúčastnili aj kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Philip. Harrymu išiel za svedka jeho brat, princ William. Nevesta svedkyňu nemala - podľa britských médií preto, že má veľa priateľov a voľbou jednej osoby nechcela nikoho uraziť, a tiež preto, že to nebýva u kráľovských svadieb zvykom.

Medzi jej družičkami a mládencami boli dvaja z troch potomkov princa Williama a jeho manželky Kate - štvorročný princ George a trojročná princezná Charlotte. Spolu s ďalšími ôsmimi deťmi nevestu sprevádzali k oltáru a niesli jej dlhý závoj.

George Clooney, Beckham, Oprah aj Harryho expriateľky

Medzi prítomnými celebritami boli americká moderátorka Oprah Winfrey, slávny futbalista David Beckham s manželkou Victoriou, hollywoodsky herec George Clooney so ženou Amal, tenistka Serena Williamsová či spevák Elton John.

Dorazili aj dve Harryho bývalé priateľky. Kráľovský pár do priestorov hradu pozval aj 2600 členov verejnosti z radov zamestnancov charitatívnych organizácií, osôb, ktoré sa zaslúžili o rozvoj miestnych komunít, mladých ľudí a detí.

Osobnosti si pozrite v galérii:

​Medzi pozvanými bola napríklad dvanásťročná Amelia Thompsonová, ktorá prežila minuloročný teroristický útok na koncerte v Manchestri. Po obrade sa Harry a Meghan na schodoch pred kaplnkou za jasotu prizerajúcich pobozkali.

Harry potom manželke pomohol nastúpiť do otvoreného koča ťahaného štvorzáprahom, v ktorom dvojica vyrazila na prechádzku po okolí hradu. Po ceste ich zdravili tisíce fanúšikov kráľovskej rodiny, na ktorých sa novomanželia neustále usmievali a mávali im.

Zdroj: Andrew Milligan/Pool/REUTERS

Zhruba po pol hodine sa vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu vrátili na hrad, kde sa organizuje oficiálna recepcia. Večer sa uskutoční ešte súkromná párty pre dve stovky blízkych priateľov a rodinných príslušníkov v neďalekom sídle Frogmore House.

Do malebného mestečka Windsor asi 30 kilometrov západne od Londýna dorazilo 5000 novinárov a cez 100 tisíc priaznivcov koruny. Niektorí z nich v meste aj niekoľko nocí spali pod holým nebom, aby si zaistili čo najlepšie miesto pre sledovanie diania. V meste panujú prísne bezpečnostné opatrenia, polícia nasadila ozbrojené hliadky a zaviedla bezpečnostné kontroly.

​Zaujímavosťou slávnostného obradu bol aj okamih odriekania sľubov. Smiech oboch snúbencov vyvolala situácia, keď kňaz vyzval Harryho so slovami "teraz", aby odpovedal na položenú otázku. Princ sa na pár sekúnd totiž pozabudol.

Ako kráľovská svadba prebiehala si môžete pozrieť minútu po minúte: