Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2018, 10:59

Pozrite sa, ako vyzeral skutočný Oskar Schindler a jeho slávny zoznam

Takmer celý svet pozná tvár Oskara Schindlera, málokto však vie, ako vyzeral ten skutočný.

Pozrite sa, ako vyzeral skutočný Oskar Schindler a jeho slávny zoznam
Zdroj: YouTube

Od narodenia sudetonemeckého továrnika Oskara Schindlera, autora zoznamu vyše tisícky Židov, ktorých v roku 1945 zachránil pred smrťou v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau, uplynie v sobotu 28. apríla 110 rokov.

Skutočné udalosti z prelomu 30. a 40. rokov minulého storočia, svedčiace o útrapách židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny, opísal austrálsky spisovateľ Thomas Keneally vo svojej knihe z roku 1982.

V galérii nájdete fotografie skutočného Oskara Schindlera a aj jeho slávny zoznam:

Podľa nej nakrútil americký režisér Steven Spielberg v roku 1993 film s rovnomenným názvom Schindlerov zoznam.

Pozrite si chronológiu života jedinečnej osobnosti dejín vo faktoch:

  • Oskar Schindler sa narodil 28. apríla 1908 v českom meste Svitavy, ešte v období Rakúsko-Uhorska, v nemeckej, finančne dobre zabezpečenej rodine.
  • Po skrachovaní otcovej továrne v čase hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia, sa Oskar Schindler v roku 1939, už ako člen nacistickej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP), presťahoval do poľského Krakova. Dostal sa k fabrike na výrobu smaltovaných výrobkov blízko krakovského geta a jeho hlavným cieľom bolo čo najviac zbohatnúť.
  • Aby si udržal svoje postavenie, úzko spolupracoval a stretával sa s nemeckou nacistickou "vrchnosťou". Neskôr si čoraz viac uvedomoval nezmyselnosť a hrôzostrašnosť činov, ktoré sa dejú okolo neho, zaobchádzanie so Židmi v gete a snažil sa im pomáhať. Vo svojej továrni zamestnával okrem Poliakov aj Židov, väzňov z geta, a zabezpečoval im lepšie životné podmienky, než mali v gete.
  • Pri likvidácii geta v Krakove koncom druhej svetovej vojny Oskar Schindler spísal zoznam svojich robotníkov, väzňov z fabriky v Krakove a presúval ich do novovytvorenej vojenskej továrne na Morave do Česka. Zachránil ich tak pred istou smrťou, inak by museli ísť do koncentračného tábora.
  • Počet zachránených Židov pravdepodobne nebude nikdy celkom presný, pretože napríklad niektoré deti neboli v zozname zapísané a niektorí väzni opustili tábor ihneď po odchode stráží po oslobodení. Často sa uvádza počet 1200 zachránených väzňov-robotníkov. Zachovaný zoznam väzňov z apríla 1945 obsahuje 1098 osôb a aj správa Komitétu oslobodených väzňov z 12. mája 1945 sa zmieňuje o "okolo 800 mužov a okolo 300 žien".
  • Po druhej svetovej vojne Oskar Schindler krátko pôsobil v Nemecku a potom emigroval do Argentíny, kde sa snažil podnikať v oblasti chovu dobytka. Nejaký čas žil v Izraeli.
  • V roku 1958 sa vrátil do Nemecka, kde 9. októbra 1974 v meste Hildesheim zomrel vo veku 66 rokov.
  • Získal niekoľko mierových cien. Ocenili ho titulom Spravodlivý medzi národmi. V Aleji spravodlivých v Jeruzaleme v Izraeli zasadil svoj strom.
Ticketportal.sk