Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2018, 11:30

Z herečky, ktorá raňajkovala u Tiffanyho, sa stal symbol nevinnej krásy, elegancie a štýlu

Od smrti herečky Audrey Hepburnovej uplynulo presne 25 rokov.

Z herečky, ktorá raňajkovala u Tiffanyho, sa stal symbol nevinnej krásy, elegancie a štýlu
Zdroj: Paramount Pictures

 Americká herečka priniesla do sveta filmu nový typ krehkej a takmer detsky nevinnej krásy. Bola jednou z najznámejších tvárí filmového plátna druhej polovice 20. storočia a nositeľkou cien Oscar, Emmy a Grammy.

Audrey Kathleen Rustonová - Hepburnová sa narodila 4. mája 1929 v belgickej obci Ixelles. Pochádzala zo vznešenej rodiny, otec bol svetoznámym bankárom a matka sa mohla pýšiť titulom flámskej barónky.

Po rozchode svojich rodičov začala navštevovať súkromnú dievčenskú školu v Londýne v Spojenom kráľovstve, kam sa spolu s matkou presťahovali. O niekoľko rokov neskôr sa presunuli do Holandska, kde počas nemeckej okupácie trpela depresiami a podvýživou.

Po oslobodení získala štipendium baletnej školy v Londýne, kde však skoro zistila, že jej výška je priveľkou prekážkou v naplnení jej sna. Začala si teda budovať kariéru modelky. Po účinkovaní v reklamnom spote ju oslovil producent, ktorý ju v roku 1948 obsadil do dokumentárneho filmu Nederlands in 7 lessen.

V roku 1951 prijala rolu v anglickom filme Zlaté veže ako aj vo francúzskom filme Monte Carlo Baby. Herečka bola nadšená prácou vo filmovom priemysle a rovnako tak aj producenti.

Prázdniny v Ríme

V roku 1953 sa presťahovala do Spojených štátov amerických. Svoju prvú hlavnú hereckú úlohu v nezabudnuteľnom filme Prázdniny v Ríme, kde si zahrala po boku Gregoryho Pecka, premenila hneď na Oscara . Celosvetovú slávu a uznanie získala filmová diva doslova z jedného dňa na druhý. Nemenej úspešné boli aj filmy Sabrina, Vojna a mier,Usmievavá tvár a ďalšie.

Symbol newyorskej smotánky

Za vrchol jej hereckej kariéry sa považuje rok 1961, keď stvárnila postavu Holly Golightlyovej vo filme Raňajky u Tiffanyho. Film bol nakrútený podľa krátkej novely Trumana Capota, rozprávajúcej príbeh nevšednej mladej ženy, utešenej Holly Golightly, pestrej figúrky kaviarní, podsvetia a newyorskej smotánky.
Osobnosť Audrey Hepburnovej pohltila USA natoľko, že neustále dostávala nové herecké ponuky.

Zahrala si v takisto nezabudnuteľnom projekte My Fair Lady a vo filme Ako ukradnúť Venušu. V roku 1968 prestala nakrúcať a na plátno sa vrátila až vo filme s hercom Seanom Connerym Robin a Marian. Jej posledným filmovým projektom bola snímka Navždy z roku 1989.

Klenot
Audrey Hepburnová bola hereckým "klenotom" v mnohých filmových projektoch, plynule hovorila anglicky, francúzsky, španielsky, taliansky a flámsky. Jej prirodzená krása, bezprostrednosť, povaha, elegancia a štýl očarili filmový svet.

Po rozchode s Melom Ferrerom sa rozhodla usadiť - práve keď bola na vrchole kariéry. V roku 1969 sa vydala za doktora Andreu Dottiho, no aj tento zväzok napokon o 13 rokov neskôr stroskotal. Z manželstiev mala dvoch synov, Seana Hepburna Ferrera a Luca Dottiho.

V roku 1988 sa stala vyslankyňou Detského fondu OSN UNICEF a v tejto funkcii zotrvala až do poslednej chvíle. Šarmantná herečka, ktorá má dodnes na Hollywoodskom chodníku slávy svoju hviezdu, zomrela 20. januára 1993 vo švajčiarskom meste Tolochenaz vo veku 63 rokov.

Olivovozelený klobúčik hollywoodskej herečky Audrey Hepburnovej vydražili v máji 2014 v Los Angeles za viac ako 45.000 dolárov, čo je zhruba 32.000 eur. Predmety z osobného vlastníctva pôvabnej filmovej hviezdy išli v septembri 2017 opäť do dražby, ktorú v Londýne usporiadal aukčný dom Christie's.

Medzi ponúkanými predmetmi bola listová korešpondencia, portréty, nepremokavý plášť, kolekcia bezopätkových topánok, zapaľovač s venovaním či filmový scenár k filmu Raňajky u Tiffanyho, obsahujúci jej pracovné poznámky. "Aukcia bola poctou nadčasovému štýlu tejto legendárnej herečky," uviedol Adrian Hume-Sayer z oddelenia osobných zbierok Christie's.

Ticketportal.sk