Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2018, 00:01

Muž otvorí žene dvere a obvinia ho, že ju ponižuje. Dostali sme sa v téme sexuálne obťažovanie za hranicu?

Obvinenia zo sexuálneho obťažovania rozvírili debatu o hraniciach, obetiach a predátoroch.

Pozrite si v HNtelevízii rozhovor s psychológom Martinom Milerom o tejto téme. Ako si stanoviť hranice? Kedy je dobré prehovoriť o obťažovaní a ako to ovplyvňuje pracovné prostredie?

Ako pomôcť obetiam a kedy sa už dostávame za hranicu zdravého rozumu? "Aby sa nám nestalo, že muž otvorí žene dvere a obvinia ho, že ju ponižuje, ona si predsa dokáže otvoriť dvere aj sama."

Bolo by mylné myslieť si, že sa to deje iba v Hollywoode. Sexuálne obťažovanie pravdepodobne existuje aj u nás, tvrdí známy psychológ Martin Miler.

"Slovensko patrí skôr ku konzervatívnej časti spektra. U nás je stále tabu hovoriť o týchto veciach. To, že vyzerá, že sa nič nedeje, neznamená, že sa naozaj nič nedeje, skôr áno."

Spoločnosť však podľa Milera nie je pripravená na širšiu diskusiu. "Každá senzácia trvá iba týždeň. Seriózna diskusia sa neotvára. Všetko je skryté a nehovorí sa o tom."

Dovoľujú si slovenskí muži voči ženám viac ako je bežné? "Niektorí áno, niektorí nie. Väčšinou sú korektní, ústretoví, no poznajú hranice. Rešpektujú ženu. No iní muži skúšajú, napádajú, atakujú hranice a určite sú aj sexuálni predátori, ktorí si idú za svojim. Práve voči nim sa žena často nedokáže postaviť."