Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2018, 10:10

Kráľovná Alžbeta II. sa otvorene posťažovala na svoju korunováciu

Ešte po takmer 65 rokoch má kráľovná Alžbeta II. v živej pamäti nepríjemný zážitok zo svojej korunovácie.

Kráľovná Alžbeta II. sa otvorene posťažovala na svoju korunováciu
Zdroj: Reuters

91-ročná britská panovníčka vo vzácnom rozhovore nakrútenom pre potreby dokumentu, ktorý stanica BBC odvysiela v nedeľu, označila cestu zlatým kočom z Buckinghamského paláca na svoju korunováciu do Westminsterského opátstva a späť za "strašnú".

Bohato zdobený koč z 18. storočia, v ktorom 2. júna 1953 strávila niekoľko hodín, je podľa panovníčky odpružený len koženými remeňmi. "Nebolo to príliš pohodlné," posťažovala sa kráľovná v ojedinelom rozhovore.

Ani viac ako dva kilogramy ťažká koruna svätého Eduarda, ktorú mala na hlave počas slávnostnej ceremónie, vtedy 25-ročnej panovníčke podľa jej terajších slov na pohodlí príliš nepridala.

"Koruny majú svoje nevýhody, ale inak sú celkom dôležitými predmetmi," uviedla. Vzácny rozhovor, ktorý Alžbeta II. poskytla, sa bude vysielať na stanici BBC One, v rámci dokumentu s prostým názvom Korunovácie.

Diváci ho budú môcť zároveň zhliadnuť tiež v Spojených štátoch. BBC v predstihu zverejnila niektoré jeho pasáže. Panovníčka v dokumente podľa nich prehovorí aj o korunovácii svojho otca Juraja VI., ktorej sa zúčastnila v roku 1937 ako jedenásťročná princezná.

"Videla som jednu korunováciu a bola som príjemcom inej, čo je celkom pozoruhodné," uviedla Alžbeta II.

Ticketportal.sk