Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2018, 17:07

"Bol obdarený krutou sebairóniou." Herecké osobnosti reagujú na smrť Mariána Labudu

Známy slovenský herec skonal vo veku 73 rokov.

Dnes zomrel legendárny slovenský herec Marián Labuda. Prečítajte si reakcie slovenských hereckých osobností na túto smutnú udalosť:

Herec Milan Kňažko: "Spoznali sme sa v roku 1964. V Slovenskom národnom divadle som mu staval kulisy v inscenácii Koniec maškár, bol vtedy poslucháčom Vysokej školy múzických umení. Pôsobili sme spolu v Divadle na Korze, na Novej scéne, v SND. Hrali sme spolu mnohokrát v televízii aj vo filme. Mali sme inscenáciu, kde sme dokonca hrali bratov. Mal som ho veľmi rád, bol to jeden z najtalentovanejších a najlepších hercov svojej generácie. Je mi veľmi ľúto, že odišiel. Bol to skvelý herec, ktorý mohol hrať všetko. Obrovský talent, bol veľmi spontánny."

Herec Juraj Kukura: „Marián Labuda bol desiatky rokov mojim spolubežcom. Bol to veľký herec a je to veľká strata pre slovenské umenie. Myslím si, že si ho musíme vážiť a pripomínať. Takých veľkých hercov totiž nemáme veľa, nesmieme na neho zabudnúť.“

Herec Martin Huba: "Bol to jeden z mojich najbližších ľudí v divadle. Bola medzi nami spriaznenosť už len tým, že sme 40 rokov sedeli vedľa seba v šatni. Na ceste životom stretnete mnohých ľudí a viacerí z nich vás vo väčšej miere ovplyvnia. Marián bol človekom, ktorý bol pre mňa dosť určujúcim faktorom v živote. Marián mal rád ľudí. Jeho krédom bolo obhajovať si ľudskú dôstojnosť a byť vďačný. Marián veci nekomplikoval, Marián veci prehlboval a v tomto bola jeho doména. On bol obdarený láskavou iróniou k ostatným a dosť krutou sebairóniou, čo je tiež vzácna vlastnosť, že sa vedel baviť na vlastný účet, to vypovedá o človeku veľkého rozmeru."

Herec Jozef Vajda: "Je to pre mňa veľká strata kolegu aj umelca. Jeho úmrtie je nečakané, ešte prednedávnom som s ním hovoril. Vôbec som nečakal, že sa niečo také môže stať. Pre naše divadlo aj celú kultúrnu obec je to naozaj smutné. Stretol som sa s ním hneď na začiatku mojej kariéry, keď som prišiel do divadla. Veľmi mi pomohol, často mi dával dobre cielené rady. Nikdy na neho nezabudnem, bol vždy ku mne veľmi milý a dobrý. Keď Marián niečo urobil, vždy to bolo výnimočné, všetko bolo výborné. Pre mňa boli výnimočné jeho predstavenia v Divadle na Korze Čakanie na Godota, v SND Samovrah a z filmov Vesničko má středisková a Král Ubu."

Herec Robert Roth: "Ach, Marián. Som na ťahu. Hrám. Ty zostávaš."

Herec Marián Slovák: "Je to hrozné. Bol to výborný herec európskeho formátu. Hral som s ním v divadle aj v televízii. Mal som ho veľmi rád, bol veľmi inteligentný a vtipný. Zoznámili sme sa v 70. rokoch. Bol odo mňa o štyri alebo päť rokov starší, stretli sme sa na škole. Keď my sme začínali, on už bol veľká hviezda. Bol nadaný a šikovný. Jeho výnimočnosť súvisela aj s typom, ako on vyzeral. Bol predurčený na niečo, kam sa iný herci nemohli dostať. Bol inteligentný a mimoriadne komediálne nadaný."

Ticketportal.sk