Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2021, 00:00

Umenie neverbálnej komunikácie: Dlhý pohľad znamená buď zamilovanosť alebo útok

  • Neverbálnu komunikáciu môžeme vôľou ovládať len ťažko, je nám daná evolúciou.
  • Nie všetky poučky však platia.
  • Napríklad skrížené ruky môžu znamenať odpor, ale aj to, že je človeku zima.
  • Vždy záleží na kontexte. „Nohy a oči ale nikdy neklamú,“ hovorí psychológ Vladimír Svoboda.
Umenie neverbálnej komunikácie: Dlhý pohľad znamená buď zamilovanosť alebo útok
Zdroj: Michal Sváček, MAFRA

Prečo vieme prejavy neverbálnej komunikácie čítať skôr podvedome? Evolučne sa výrazy našich očí a tváre vyvinuli z tímovej spolupráce praľudí. Pravekí lovci nemohli pri love na seba zavolať, museli sa vedieť dorozumievať pohľadom, na ktorom tým záviselo prežitie celého spoločenstva.

Výraz stresu v tvári a reč tela lovca bola pre ostatných dôležitým signálom, že sa blíži nebezpečenstvo. Dnes túto dôležitú schopnosť stále využívame, napríklad aj v korporátnom prostredí.

Zmyslom je dobrá socializácia a sociálna výmena. Na vnímanie stresu u druhých má každý iné dispozície. Všeobecne sa však dá povedať, že ženy sú k stresu a z neho vyplývajúcej neverbálnej komunikácie vnímavejšie.

Ako odhaliť človeka?

Prečo? Majú pre to od prírody lepšie dispozície. Keďže dieťa prvé tri roky života nehovorí, musí matka z pohľadu bábätka spoznať, kedy je hladné a čo ho bolí, pretože nie vždy sa dieťa vyjadruje len plačom. Ten je síce najjednoduchší, ale osemdesiat percent sociálnej komunikácie medzi matkou a dieťaťom prebieha pohľadom.

Aj preto sa oko takto vyvinulo a aj preto ho označujeme za hlavný kanál neverbálnej komunikácie. Na hmat, chuť, sluch a čuch zostáva po piatich percentách. A oko nielenže informácie prijíma, ale ich aj vysiela späť.

Akým spôsobom?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.