Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2021, 00:00

Peter Bebjak: Ľahko sa nadáva na tých, čo podporovali komunizmus. Ja odsudzujem len jednu skupinu

  • Pracovitý filmár sa už mnoho rokov nezastavil.
  • V rýchlom slede nakrúca pre veľké plátno aj pre televíziu v oboch častiach bývalého Československa.
  • Pre veľké režijné a producentské nasadenie už bohužiaľ nestíha hrať, hoci herectvo podobne ako réžiu vyštudoval.
  • Počas obdobia koronavírusu slávil úspechy projektami nakrútenými na základe náročných historických tém.
  • Prečítajte si rozhovor, ktorý priniesol portál Lidovky.cz.
Peter Bebjak: Ľahko sa nadáva na tých, čo podporovali komunizmus. Ja odsudzujem len jednu skupinu
Zdroj: Jan Zatorsky, MAFRA

Veľkou časťou vašej filmografie sa tiahne motív zla - od zla nadprirodzeného v horore Zlo, cez zločiny v mnohých televíznych kriminálkach až po to možno najhoršie zlo, aké ľudia kedy dokázali spôsobiť, vo filme Správa, ktorý sa práve premieta v kinách. Vnímate vo svojej tvorbe túto líniu?

Prvá vec, ktorú som nakrúcal so svojou produkčnou firmou, bol seriál Najväčšie kriminálne prípady Slovenska pre STV. Išlo o rekonštrukcie skutočných prípadov, ktoré sa stali v 20. storočí. Vďaka tomu sme sa dostali k vyšetrovacím spisom týchto káuz a videli celý zápis zločinov vrátane fotografií, výpovedí svedkov... Vtedy som začal uvažovať nad tým, ako málo stačí na to, aby sa z človeka, napríklad z vášho suseda alebo člena rodiny, stal niekto, kto je schopný zabiť. A aké cesty k tomu môžu viesť. Začalo ma to fascinovať a skúšal som o tom rozprávať rôznymi spôsobmi: napríklad v minisérii Spravodlivosť vieme od začiatku, kto čo spáchal a odkrývame okolnosti. Aj rozprávky v sebe majú hranicu medzi dobrom a zlom a vytvárajú až thrillerové napätie v tom, že sa bojíte, k čomu sa hlavný hrdina prikloní.

Keď ste sa zaoberali skutočnými aj fiktívnymi kriminálnymi prípadmi alebo keď ste nakrúcali filmy z kritických období, akým bola aj druhá svetová vojna alebo 50. roky, premýšľali ste, ako by ste sa zachovali vy?

Vždy sa o to snažím. Keď ide o históriu, naštudujem si materiály z toho obdobia, snažím sa pochopiť dobový kontext a premýšľam, ako by ovplyvnili mňa. Čo by som robil, keby som bol na niektorej strane. Čo by som robil, keby som vtedy chcel byť hrdina. A niekedy sa pristihnem nad myšlienkou - čo ak by som sa zachoval úplne inak, než si teraz myslím? Čo keby ma tie okolnosti zomleli? Ľahko sa nadáva na to, že komunizmus u nás drvivá väčšina ľudí ticho podporovala.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.