Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2021, 11:00

Syndróm Petra Pana: Prečo niektorí muži nikdy nedospejú a žijú ako paraziti?

  • V každom mužovi zostáva kúsok chlapca, ale musí to byť len kúsok.
  • Ak nechce vyrásť a prevziať zodpovednosť za seba samého, život s ním sa stáva neznesiteľný.
  • Terapeutka Markéta Blažená opisuje, aký je život s takýmto Petrom Panom, kde sú korene jeho problému a ako z bludného kruhu von.
Syndróm Petra Pana: Prečo niektorí muži nikdy nedospejú a žijú ako paraziti?
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

"Všetky deti vyrastú. Až na jedno." - Tak začína kniha škótskeho spisovateľa a dramatika Jamesa Matthewa Barrieho o Petrovi Panovi, nestarnúcom chlapcovi, ktorý utiekol pred dospelosťou do fiktívnej Krajiny - Nekrajiny plnej hier a dobrodružstiev.

O osemdesiat rokov neskôr sa touto postavou inšpiroval americký psychoterapeut Dan Kiley, keď v knihe The Peter Pan Syndrome: Men who have never grown up (Syndróm Petra Pana: Muži, ktorí nikdy nevyrastú) opísal nevyzretých mužov, ktorí sa vyhýbajú zodpovednosti, majú strach z trvalých vzťahov a na svojom okolí de facto parazitujú, uvádza portál iDnes.cz.

Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne syndróm Petra Pana neuznala, veľa psychológov ho však používa ako pracovnú diagnózu. V súčasnej západnej spoločnosti sa to totiž Petrami Panmi len tak hemží. Čoho sa títo milí a zábavní, ale pre život nepoužiteľní muži vlastne tak hrozne boja, že odmietajú vyrásť?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.