21.10.2014, 09:21

Zomrel muž, ktorý obliekal Jackie Kennedyovú

Vo veku 82 rokov zomrel módny návrhár Oscar de la Renta, informovala agentúra AP. Podľa denníka New York Times zomrel v pondelok večer vo svojom dome v Kente v americkom štáte Connecticut. De la Renta niekoľko rokov trpel rakovinou.

De la Renta sa narodil v roku 1932 v Dominikánskej republike. Vo veku 18 rokov odišiel študovať do Španielska, kde sa jeho vášňou stala móda, ktorej sa začal intenzívne venovať ako učeň u slávneho návrhára Cristóbala Balenciagu. Potom sa presťahoval do Paríža, kde pracoval ako asistent Antonia Castilla v módnom dome Lanvin, ako aj pre značku Elizabeth Arden.

V roku 1965 vytvoril v New Yorku vlastnú značku a spolu s Billom Blassom a Geoffreym Beeneom patril do skupiny módnych návrhárov, vďaka ktorým sa v druhej polovici 60. rokov dostali na mapu haute couture aj Spojené štáty. V rokoch 2000 a 2007 dostal cenu Návrhár roka udeľovanú americkou Radou módnych tvorcov.

Osobitosťou tvorby ateliéru Oscara De la Rentu boli elegantné vyšívané večerné šaty, v ktorých "sa každá žena musela cítiť krásna". Na inauguračné plesy svojich manželov si ich obliekli prvé dámy USA Laura Bushová a Hilary Clintonová. Obliekal aj Jacqueline Kennedyovú a Nancy Reaganovú.

Jeho romantické modely nosili aj filmové hviezdy ako Penelope Cruzová, Sarah Jessica Parkerová či Sandra Bullocková. Jeho poslednou kreáciou boli svadobné šaty Amal Alamuddinovej, manželky hollywoodskeho herca Georgea Clooneyho.

Len pred týždňom médiá oznámili, že spoločnosť De la Renta vymenovala do novej funkcie kreatívneho riaditeľa Petra Coppinga. Copping nastúpi do funkcie 3. novembra 2014 a svoju prvú kolekciu pripravenú v úzkej spolupráci s Oscarom de la Rentom predstaví vo februári 2015.