22.07.2014, 16:09

10 tipov na splav pre tých, ktorí majú radi prírodu

Tlkot srdca v hrdle, smrť v očiach a úžasný pocit po vystúpení z člna. To je rafting, jeden z najatraktívnejších športov na divokej vode.

Pri dobrej fyzickej kondícii je rafting vhodný pre všetkých. Je to tímová aktivita, plná  zábavy, ale aj nových skúseností. Neváhajte a aspoň raz za život ho vyskúšajte.

1. Čunovo

Kde: Areál vodných športov Čunovo, Bratislava

Prečo: Je jedným z najlepších umelých kanálov na svete, vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Dĺžka pravého kanála je 460 metrov a ľavého 356 metrov, priemerná hĺbka vody je 1 500 metrov. Najväčší spád má 3,5 metra a je známy pod menom Čunovská Niagara.    
Náročnosť: nízka, zvládne to aj začiatočník Dĺžka splavu: prívodový kanál má dĺžku 255 metrov, šírku 14 metrov a hĺbku necelých 1,2 metra
Cenník: rafting 1,5 hodiny od 21,90 eura do 40 eur (v akcii 17,90 eura/osoba).
Zaujímavosti v okolí: Múzeum moderného umenia Danubia v Bratislave, Vodné dielo Gabčíkovo, Cyklotrasa Braunsberg.

2. Belá

Kde:  rieka Belá preteká cez Podbanské, dediny Pribylina a Vavrišovo

Prečo: jediné prírodné miesto na Slovensku, kde sa dá raftovať.  Odporúča sa iba skúsenejším rafterom, alebo v sprievode skúsených sprievodcov. Splav je možný iba vtedy, keď je výška vodnej hladiny v lokalite Podbanské minimálne 70 cm a maximálne 120 cm. 
Náročnosť: stredná až ťažká Dĺžka splavu: trasa Podbanské (Kokavský most) – Liptovský Hrádok, 17 kilometrov, trvá zhruba 2 hodiny
Cenník: od 25 eur/osoba
Zaujímavosti v okolí: skanzen Pribylina, výstup na Kriváň, hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok, Štrbské Pleso, Važecká jaskyňa.

 

3.  Váh

Kde:  je splavný od sútoku so Ždiarskym potokom nad Liptovskou Tepličkou .

Prečo: Váh je vhodnou riekou na rozjazdenie ako príprava na rafting na rieke Belá. Splaviť môžete napríklad úsek od Červeného Kúta, čo je len kúsok pod sútokom Bieleho a Čierneho Váhu, až po malú vodnú elektráreň pri obci Uhorská Ves. Možno splavovať aj úsek Lipovec – Strečno. 
Náročnosť: nižšia Dĺžka splavu: splav od Bieleho a Čierneho Váhu až po Uhorskú Ves má dĺžku 11 kilometrov, trvá zhruba 90 až 120 minút. Úsek Lipovec  – Strečno má dĺžku 13 kilometrov a splavíte ho zhruba v rovnakom čase. 
Cenník: rafting od 17 eur/osoba
Zaujímavosti v okolí: Liptovský Mikuláš, Liptovská Mara, hrad Strečno, pltnícky úsek „Margita a Besná“

 

4. Dunajec

Kde:  preteká cez Národný park Pieniny.

Prečo: rieka Dunajec vodákom ponúka pekné pohľady na okolitú prírodnú scenériu. Väčšie kaskády sú ojedinelé, stačí trochu vodáckej zručnosti. Najkrajší tok má Dunajec v úseku 9 kilometrov v prielome Dunajca, kde má rieka prudší spád a občasné kaskády. 
Náročnosť: nízka  Dĺžka splavu: úsek 1: Červený Kláštor – Lesnica  má zhruba 9 kilometrov, splaviť ho trvá 1,5 až 2 hodiny; úsek 2: Sromowce Wyzne – Kroscienko n. Dunajcom má 18 km, jeho splavenie trvá 2 až 2,5 hodiny.
Cenník: od 24

Dočítajte článok teraz len za 1 cent