14.08.2014, 00:03

Rím či klietka hanby. Aj na toto lákajú naše mestá

Na potulkách Slovenskom sa nezabudnite zastaviť v Nitre či v Levoči. Pozrite si desať tipov HN na mestskú turistiku.

Ani nie hodinu z Bratislavy trvá cesta do Ríma. Presnejšie, do toho „malého“, slovenského, do Trnavy. Tá sa už v 16. storočí stala spolu s hlavným mestom Slovenska najvýznamnejším mestom Uhorska ako cirkevné centrum. Boli sme sa tam preto pozrieť, aby sme vedeli, čo v lete ponúka turistom. Centrum mesta aj dnes dýcha históriou. „Trnave hovoríme tiež, že je to mesto pod mestom,“ hovorí marketingová manažérka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism Lenka Zelníčková. Stredoveké klenbové pivnice sa nachádzajú takmer pod každým meštianskym domom. A na čo sa využívajú tieto priestory? „Každoročne sa v pivniciach koná Deň otvorených vínnych pivníc, kde sa môžete dostať do „podzemia“ a ochutnať vína z rôznych kútov sveta. Lístky na podujatie sú však obmedzené a preto si ich treba zakúpiť vopred. „Na dni vínnych pivníc sa zúčastňujú aj zahraniční turisti, mali sme tu Portugalcov i Rakúšanov,“ dodáva manažérka.

Všetko ako na dlani

Do Trnavy sa však oplatí vybrať aj teraz v lete, nielen na jeseň. Stojíme na Trojičnom námestí, pred Mestskou vežou, z ktorej je, mimochodom, krásny výhľad na celé mesto. Z tohto miesta vidieť starú budovu radnice či mestské opevnenie, ktoré je typickým symbolom mesta. Niekoľko minút pešo od neho sa nachádza aj Kalvária, ktorá ako jediná v okolí je na rovine, a nie na kopci. To už sa však ocitáme na druhej strane námestia a vyberáme sa na Námestie sv. Mikuláša a už z diaľky vidíme veže Baziliky sv. Mikuláša. Cestou nás zaujme Dom hudby, v ktorom žil Mikuláš Schneider-Trnavský, skladateľ a hudobník, a od Mariána Sedláčeka, sprievodcu kostola, sa dozvedáme, že jeho meno sa úzko spája aj s bazilikou. „Sám Mikuláš Schneider-Trnavský hrával na veľkom organe nad nami,“ ukazuje Sedláček na balkón nad vchodom. „Každoročne sa tu konajú aj Trnavské organové dni, keď na organoch hrávajú aj majstri z Notre Dame.

Jarmok i zákus

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.