11.08.2014, 00:00

20 tipov na najzaujímavejšie túry na Slovensku

Hľadáte trasy, kam ísť na Slovensku na pešiu túru? Ponúkame vám výber z tých najzaujímavejších a najkrajších.

Slovensko má hustejšiu sieť označených turistických chodníkov ako iné európske krajiny. Ich celková dĺžka je až 14-tisíc kilometrov. 

Vybrali sme z nich tie, ktoré patria k najkrajším. Trasy sú okruhové. To znamená, že cieľ je vždy tam, kde aj štart. Takže po túre sa dostanete domov tak, ako ste do východiskového bodu túry prišli.

Niektoré pešie trasy sú veľmi náročné. Aj keď pri nich uvádzame čas potrebný na prejdenie, s prestávkami na oddych a občerstvenie budete na túre spravidla celý deň.   
 


1. 
Prírodná rezervácia Devínska Kobyla (514 m. n. m.) - Malé Karpaty

Východiskový a cieľový bod: obec Devín 
Vzdialenosť: 7 km
Prevýšenie: 300 m
Náročnosť trasy: nízka
Čas na prejdenie: 5 hodín

Od roku 1964 je západný svah národnou prírodnou rezerváciou s celkovou rozlohou chráneného územia 101,12 hektára. Lokalita má mimoriadny botanický, zoologický, geologický a paleontologický význam. Žijú tam viaceré chránené a ohrozené druhy. Do rezervácie patrí aj lokalita Sandberg, kde sa našli mnohé skameneliny (lastúrniky, zuby žraloka a pod.), čo dokazuje, že v minulosti tam bolo more.  

Zaujímavosť
Za socializmu zriadila armáda na Kobyle raketovú základňu. V súčasnosti jej objekty chátrajú. Napriek ohradeniu plotom mnohí turisti vojdú na pozemok základne a fotografujú si zničené vojenské objekty. Pozemok je už dlhšie na predaj, no nikto ho nechce.  


2.
Na vrch Záruby (767 m n. m.) - Malé Karpaty

Východiskový a cieľový bod: obec Smolenice, zastávky SAD a železnice, parkovisko
Vzdialenosť: 24 km
Prevýšenie: 540 metrov
Náročnosť trasy: stredná 
Čas na prejdenie: 6,5 hod.  

Záruby sú najvyšší vrch v Malých Karpatoch. Zo Smoleníc sa ide po žlto a modro označenej trase a potom po červenej – Štefánikovej magistrále. Najkrajším úsekom je okolie zrúcaniny hradu Ostrý Kameň.  

Atrakcie
Hrad Ostrý Kameň
Bol postavený v 13. storočí ako pohraničný strážny hrad na ochranu obchodnej Českej cesty. Začiatkom 18. storočia ho poškodili Rákócziho vojská a odvtedy pustne.   

Jaskyňa Driny
Jediná sprístupnená jaskyňa v Malých Karpatoch. Je dlhá 680 metrov. Jaskyňu objavili v roku 1929 a verejnosti sprístupnili v roku 1935.     


3.
Na Súľovské skaly - Strážovské vrchy

Východiskový a cieľový bod: Súľov, chata, parkovisko
Vzdialenosť: 16,5 km 
Prevýšenie: 462 m
Náročnosť trasy: stredná
Čas na prejdenie: 8 hodín

Skaly pripomínajú skalné mesto s množstvom veží, okien a brán. Vzbudzujú dojem rozprávkového mesta. Skaly sú oddelené tiesňavami a dolinami. V prvej polovici trasy je náučný chodník. Okrem zelených značiek turistu vedú na začiatku aj značky náučného chodníka. 

Atrakcie
Hrad Súľov    
V 15. storočí ho na vrchu Roháč údajne postavili husiti. Hrad sa skladá z dvoch častí – horného a dolného, ktoré spája chodba vytesaná v skale. Hradná zrúcanina patrí k najťažšie prístupným na Slovensku. 

Budzogáň
Výlet sa dá spojiť s s prehliadkou v lese ukrytého skalného útvaru Budzogáň. Skala pripomína zbraň, ktorú vytvoril lesný obor. V lokalite je aj jaskyňa Šarkania diera.  
 


 4.
Túra na Sitno (1 009 m n. m.) - Štiavnicke vrchy

Východiskový a cieľový bod: Banská Štiavnica, zastávka SAD
Vzdialenosť: 21 km
Prevýšenie: 509 m
Náročnosť trasy: stredná 
Čas na prejdenie: 6 až 8 hodín

Sitno je najvyšší vrch Štiavnických vrchov. S vrchom a hradom sa spája bohatá história, ale aj legendy. Napríklad o sitnianskych rytieroch, ktorí sa údajne skrývajú v útrobách Sitna. Sú pripravení vystúpiť z podzemia, aby chránili Slovákov. Na Sitno sa ide po červenej značke (neskôr po modrej) k Novému zámku a stúpajúcemu lesnému chodníku. Smeruje k jazeru Klinger. Na Sitno však vedie niekoľko značkovaných trás.   

Atrakcie
Hrad Sitno

Postavili ho v 13. storočí na mieste pravekého hradiska. Časť ruín využili pri stavbe rozhľadne a kaštieľa vo Svätom Antone. Zvyšné časti hradu sú zakonzervované. 

Horské jazerá (tajchy)
Nedostatok vody v centre Štiavnických vrchov vyriešili pred stáročiami banskí odborníci výstavbou tajchov – vodohospodárskeho systému. Pôvodne tam bolo okolo 60 tajchov, dnes ich je asi tretina.   


5.
Gaderská a Blatnická dolina - Veľká Fatra

Východiskový a cieľový bod: Blatnica, zastávka SAD, parkovisko
Vzdialenosť: 35 km
Prevýšenie: 1 090 m
Náročnosť trasy: veľmi vysoká  
Čas na prejdenie: 10 až 15 hodín 

Dve hlboké doliny Veľkej Fatry poskytujú túru náročnú na čas aj výkon. Túra nie je vhodná pre rodiny s deťmi. Gaderskou dolinou vedie žltá značka, Blatnickou zelená. Turistov privedú do vrcholovej oblasti Kráľovej studne. Okruh vedúci dolinami je spojený s výstupom na Krížnu a Ostredok.

Atrakcia 
V Gaderskej doline v roku 1921 nakrútili bratia Siakeľovci (rodáci z Blatnice) prvého slovenského Jánošíka. Pod bralom Sokol nakrúcal Jánošíka (1962) aj režisér Paľo Bielik.       


6.
Túra na Babiu horu (1 723 m n. m.) - Oravske Beskydy

Východiskový a cieľový bod: chata Slaná voda, SAD, parkovisko
Vzdialenosť: 19 km
Prevýšenie: 973 m
Náročnosť trasy: vysoká 
Čas na prejdenie: 7 hodín

Babia hora je najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska. Spolu s Kriváňom a Kráľovou hoľou patrí do trojice „slovenských národných vrchov“. Vrcholový úsek prechádza pásmom kosodreviny. Štart je na žltej značke, ktorá je na náučnom chodníku s ôsmimi zastávkami. Prvý úsek sa volá Hviezdoslavova aleja. Po nej chodieval Hviezdoslav do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.