11.08.2014, 00:00

20 tipov na najzaujímavejšie túry na Slovensku

Hľadáte trasy, kam ísť na Slovensku na pešiu túru? Ponúkame vám výber z tých najzaujímavejších a najkrajších.

Slovensko má hustejšiu sieť označených turistických chodníkov ako iné európske krajiny. Ich celková dĺžka je až 14-tisíc kilometrov. 

Vybrali sme z nich tie, ktoré patria k najkrajším. Trasy sú okruhové. To znamená, že cieľ je vždy tam, kde aj štart. Takže po túre sa dostanete domov tak, ako ste do východiskového bodu túry prišli.

Niektoré pešie trasy sú veľmi náročné. Aj keď pri nich uvádzame čas potrebný na prejdenie, s prestávkami na oddych a občerstvenie budete na túre spravidla celý deň.   
 


1. 
Prírodná rezervácia Devínska Kobyla (514 m. n. m.) - Malé Karpaty

Východiskový a cieľový bod: obec Devín 
Vzdialenosť: 7 km
Prevýšenie: 300 m
Náročnosť trasy: nízka
Čas na prejdenie: 5 hodín

Od roku 1964 je západný svah národnou prírodnou rezerváciou s celkovou rozlohou chráneného územia 101,12 hektára. Lokalita má mimoriadny botanický, zoologický, geologický a paleontologický význam. Žijú tam viaceré chránené a ohrozené druhy. Do rezervácie patrí aj lokalita Sandberg, kde sa našli mnohé skameneliny (lastúrniky, zuby žraloka a pod.), čo dokazuje, že v minulosti tam bolo more.  

Zaujímavosť
Za socializmu zriadila armáda na Kobyle raketovú základňu. V súčasnosti jej objekty chátrajú. Napriek ohradeniu plotom mnohí turisti vojdú na pozemok základne a fotografujú si zničené vojenské objekty. Pozemok je už dlhšie na predaj, no nikto ho nechce.  


2.
Na vrch Záruby (767 m n. m.) - Malé Karpaty

Východiskový a cieľový bod: obec Smolenice, zastávky SAD a železnice, parkovisko
Vzdialenosť: 24 km
Prevýšenie: 540 metrov
Náročnosť trasy: stredná 
Čas na prejdenie: 6,5 hod.  

Záruby sú najvyšší vrch v Malých Karpatoch. Zo Smoleníc sa ide po žlto a modro označenej trase a potom po červenej – Štefánikovej magistrále. Najkrajším úsekom je okolie zrúcaniny hradu Ostrý Kameň.  

Atrakcie
Hrad Ostrý Kameň
Bol postavený v 13. storočí ako pohraničný strážny hrad na ochranu obchodnej Českej cesty. Začiatkom 18. storočia ho poškodili Rákócziho vojská a odvtedy pustne.   

Jaskyňa Driny
Jediná sprístupnená jaskyňa v Malých Karpatoch. Je dlhá 680 metrov. Jaskyňu objavili v roku 1929 a verejnosti sprístupnili v roku 1935.     


3.
Na Súľovské skaly - Strážovské vrchy

Východiskový a cieľový bod: Súľov, chata, parkovisko
Vzdialenosť: 16,5 km 
Prevýšenie: 462 m
Náročnosť trasy: stredná
Čas na prejdenie: 8 hodín

Skaly pripomínajú skalné mesto s množstvom veží, okien a brán. Vzbudzujú dojem rozprávkového mesta. Skaly sú oddelené tiesňavami a dolinami. V prvej polovici trasy je náučný chodník. Okrem zelených značiek turistu vedú na začiatku aj značky náučného chodníka. 

Atrakcie
Hrad Súľov    
V 15. storočí ho na vrchu Roháč údajne postavili husiti. Hrad sa skladá z dvoch častí – horného a dolného, ktoré spája chodba vytesaná v skale. Hradná zrúcanina patrí k najťažšie prístupným na Slovensku. 

Budzogáň
Výlet sa dá spojiť s s prehliadkou v lese ukrytého skalného útvaru Budzogáň. Skala pripomína zbraň, ktorú vytvoril lesný obor. V lokalite je aj jaskyňa Šarkania diera.  
 


 4.
Túra na Sitno (1 009 m n. m.) - Štiavnicke vrchy

Východiskový a cieľový bod: Banská Štiavnica, zastávka SAD
Vzdialenosť: 21 km
Prevýšenie: 509 m
Náročnosť tras

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.