07.08.2012, 00:00

Alex Kutka pre HN: Slováci by sa mali dať na vesmírny biznis

Nadšenec kozmonautiky tvrdí, že ľudí na to máme. Hoci ešte stále nie sme v "európskej NASA".

Snímka: TEDx/Martin Haburaj
Zdroj: TEDx/Martin Haburaj

Slovensko by malo výrazne posilniť svoj vesmírny program – to je myšlienka, ktorú už niekoľko rokov propagujete. Veľká časť verejnosti to však považuje za absurditu, alebo prinajmenšom zbytočný luxus.
Áno, ľuďom je to cudzie, pretože väčšina si pod tým predstaví stavbu kozmodrómu, či výcvik druhého kozmonauta.

A čo by si mali predstaviť?
Predovšetkým praktické dôsledky. Vesmírny výskum prináša mnohé veci, ktoré využívame v bežnom živote. Mohol by som ich vymenovať desiatky, za všetky spomeniem napríklad detektor požiaru, bezdrôtové vŕtačky, predpoveď počasia, navigáciu v aute či telefóne... Tento výskum je zdrojom veľkých inovácií, ktoré sa nedajú dopredu predvídať.

Snímka: TEDx/Martin Haburaj
Zdroj: TEDx/Martin Haburaj

Nemali by sme ho prenechať väčším krajinám s vyšším rozpočtom a bohatšou tradíciou?
Treba si zodpovedať otázku, akou krajinou chce Slovensko byť. Či sa chceme naďalej orientovať len na montáž áut a elektroniky – navyše s rizikom, že o pár rokov nebude pre automobilky rentabilné mať prevádzky u nás a presunú ich ďalej na východ. Do budúcnosti by sme sa mali zamerať skôr na sofistikovanejšie produkty s vysokou pridanou hodnotou, ľudský potenciál na to máme.

Myslíte si, že nás spasí práve vesmírny výskum?
Ja hovorím o vede ako takej, do ktorej Slovensko dlhé roky investuje takmer najmenej z celej Európskej únie.

A prečo vy osobne propagujete práve vesmírne zameranie?
Pretože ma mrzí, že Slovensko je jedinou krajinou z V4 a jednou z posledných krajín v rámci Európskej únie, ktorá nie je členom ESA – Európskej vesmírnej agentúry, čo je vlastne taká „európska NASA“. Z EÚ tam okrem nás nie je už len Bulharsko, Litva, Malta a Cyprus.

Mali by sme ESA vôbec čo ponúknuť? Máme na poli vesmírneho výskumu výsledky, ktoré obstoja aj v celosvetovom meradle?
Určite, za zmienku stoja napríklad unikátne experimenty, ktorým sa venoval náš prvý kozmonaut Ivan Bella, ktorý v roku 1999 strávil týždeň na orbitálnej stanici MIR. SAV napríklad vyvinula zariadenie pre odber krvi v bezváhovom stave, o ktoré prejavila veľký záujem aj NASA. A druhý príklad je známy experiment s prepeličími vajcami, ktoré

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.