03.07.2017, 14:36

Kvôli Edovi Sheeranovi sa musia meniť pravidlá hitparád

Britská Offical Charts Company, ktorá zostavuje hudobné rebríčky pre všetky žánre, razantne mení pravidlá. Zapríčinilo to šestnásť skladieb Eda Sheerana na popredných pozíciách.

Kvôli Edovi Sheeranovi sa musia meniť pravidlá hitparád
Zdroj: Reuters

Podľa zástupcov Charts Company je nevyhnutné obmedziť počet piesní od jedného autora. V opačnom prípade totiž iní umelci nedostanú šancu, píšu Lidovky. Zavedú tieto opatrenia aj iné krajiny?

Album Eda Sheerena nazvaný proste a jednoducho ÷ z roku 2017 zaznamenal  ohromný úspech. Fanúšičky a fanúšikovia usmievavého  červenovlasého speváka katapultovali všetkých šestnásť piesní z albumu na prvých šestnásť priečok britských hitparád. Podobne, aj keď v menšom meradle, s tabuľkami mávajú interpreti ako Stormzy, Kendrick Lamar alebo The Weeknd.

Od prvého júla tak Official Charts Company prvýkrát za dlhé roky mení pravidlá pre zaraďovanie  hudobného rebríčka. Interpret môže mať ponovom  v jednej chvíli len tri single v tabuľke. Toto opatrenie má podporiť konkurenciu a hudobnú súťaž. "Zámer je podporiť nové talenty pri šplhaní v tabuľkách bez toho, aby tento postup bol ohrozený veľkým množstvom diel od zabehnutých autorov. Očakávame, že toto opatrenie zvýši počet nových piesní v tabuľkách až o 10 percent, "povedal zástupca Official Chart Company magazínu The Guardian.

Nárast vplyvu a úspechu vybraných interpretov je zapríčinený hlavne rozmachom streamovacích služieb, ako sú Spotify alebo iTunes. Len malé číslo tvorí predaj fyzických kópií albumov. Úspech albumu ÷ od Eda Sheerana je tak výsledkom  hlavne počtu prehratí na službe Spotify.

Bolo jasné, že hudobné rebríčky čakali na zmenu, pretože doteraz išlo hlavne o silu fanúšikov a fanúšičiek skôr než o skutočnú hodnotu skladieb. Je tak pravdepodobné, že sa k Official Charts Company pripoja aj ďalšie spoločnosti zostavujúce tabuľky z celého sveta.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.